Ukraina: pomimo wojny katolicy wezmą udział w poświęceniu Niepokalanemu Sercu Maryi Ukrainy i Rosji

Ukraina: pomimo wojny katolicy wezmą udział w poświęceniu Niepokalanemu Sercu Maryi Ukrainy i Rosji
(Fot. shutterstock.com)

Pomimo bombardowań, syren i godziny policyjnej, także na Ukrainie, od Kijowa po Odessę, „jeśli wszystko pójdzie dobrze, jeśli nie będzie alarmów i jeśli sytuacja na to pozwoli”, katolicy będą przeżywać w jedności z papieżem Franciszkiem akt poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi - powiedział agencji SIR nuncjusz apostolski, abp Visvaldas Kulbokas.

- Tutaj na Ukrainie każdy biskup, każda diecezja została poinformowana i nie ma wątpliwości, że na ile to możliwe, wszyscy biskupi i wszyscy kapłani będą to intensywnie przeżywać - powiedział papieski przedstawiciel w Kijowie.

Zauważył, że w wielu regionach obowiązuje godzina policyjna, która najczęściej zaczyna się o 19. Dlatego często nie będzie możliwe przeżycie tego momentu w tym samym czasie, co w Rzymie.

W stolicy Ukrainy uroczystość ta odbędzie się w katedrze św. Aleksandra, z udziałem bpa Vitalija Krywickiego i oczywiście nuncjusza, abp Visvaldasa Kulbokasa na zakończenie Mszy św. około godz. 18.00, czasu miejscowego, tuż przed jej rozpoczęciem z udziałem papieża Franciszka w Rzymie.

- Następnie wszyscy wrócą do swoich domów i znów będziemy przeżywać akt konsekracji za papieżem Franciszkiem w perspektywie światowej, tak długo, jak pozwoli na to sytuacja - powiedział papieski dyplomata.

DEON.PL POLECA

Nuncjusz powiedział agencji SIR, że duża grupa biskupów greckokatolickich przeżyje akt poświęcenia „fizycznie zgromadzona razem”, w miejscu, które na razie będzie anonimowe i ukryte.

Abp Kulbokas zaznaczył, że osobiście przygotowując się do tej chwili myśląc o ludziach. którzy umierają i są ranni, w tym dzieciach, o osobach umierających z głodu, zimna, a także z pragnienia.

- Ich modlitwa jest jeszcze większa i ważniejsza niż nasza. Naszym zadaniem jako duszpasterzy jest więc duchowe zjednoczenie wszystkich cierpień ludzkości, reprezentowanej przede wszystkim przez dzieci i najsłabszych, i ofiarowanie ich z pokorą Niepokalanemu Sercu Maryi, naszej Matki, oraz proszenie o Jej wstawiennictwo, aby nasze serca i serca całej ludzkości nawróciły się i abyśmy stali się prawdziwie ludźmi, prawdziwie braćmi. Niech Pan obdarzy nas pokojem - stwierdził nuncjusz na Ukrainie.

Ten ból - dodał - przeżywamy razem z Matką Bożą i ona oczyszcza nas wszystkich, nie tylko tych, których wskazujemy jako brutalnych i agresorów, ale oczyszcza wszystkich, ponieważ wszyscy jesteśmy grzesznikami.

W ramach przygotowań do tego aktu poświęcenia biskupi ukraińscy obrządku łacińskiego poprosili swoje diecezje o przygotowanie nowenny - czuwania modlitewnego o zakończenie wojny i dar pokoju, które odbywało się przez dziewięć poprzednich dni. Do modlitwy przyłączą się także katolicy w Odessie. O godz. 17.00 (czasu lokalnego) w katedrze odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 18.00.

Następnie biskup Stanisław Szyrokoradiuk odprawi Mszę św. a po niej nastąpi akt poświęcenia w łączności z papieżem i w obecności wszystkich księży z Odessy, którzy dotrą do katedry.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Ukraina: pomimo wojny katolicy wezmą udział w poświęceniu Niepokalanemu Sercu Maryi Ukrainy i Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.