Ukraina: powrót wizerunku Matki Boskiej Bołszowieckiej

Ukraina: powrót wizerunku Matki Boskiej Bołszowieckiej
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
1 rok temu
KAI / sz

W sanktuarium maryjnym w Bołszowcach w archidiecezji lwowskiej odbyło się uroczyste wprowadzenie kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Bołszowieckiej. To już kolejne wielowiekowe sanktuarium na Ukrainie, które odzyskuje swoją rangę, po zniszczeniach z okresu radzieckiego.

 

Bołszowiecki wizerunek Matki Boskiej pochodzi z XVI wieku. Przez stulecia znajdował się w karmelitańskim klasztorze w Bołszowcach niedaleko Stanisławowa. Kiedy po II wojnie światowej karmelici zmuszeni byli opuścić klasztor, zabrali ze sobą to co w kościele było najcenniejsze, m.in. cudowny wizerunek Bogarodzicy. Obecnie obraz znajduje się w karmelitańskim kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Staraniem metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego do Bołszowiec na Ukrainie powróciła dziś wierna kopia gdańskiego obrazu. - Ojcowie karmelici opuszczając swój klasztor i sanktuarium zabrali ze sobą cudowny obraz - mówi abp Mokrzycki - ale pozwolili nam na zrobienie jego kopii. Wschodnim zwyczajem otarliśmy ją o obraz. Ten wizerunek jest szczególny. Wierni będą mogli teraz bardziej przeżyć spotkanie z Matką Boską, patrząc na Jej piękno.

Dla wciąż odradzającego się na Ukrainie Kościoła katolickiego, sanktuarium w Bołszowcach, w którym dziś pracują franciszkanie konwentualni, stało się w ostatnich latach celem pieszych pielgrzymek, które zmierzają tutaj ze Lwowa, Tarnopola, Śniatynia i Kamionki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: powrót wizerunku Matki Boskiej Bołszowieckiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.