Ukraina: wojna prowadzi do odrodzenia wiary

Ukraina: wojna prowadzi do odrodzenia wiary
(fot. 5 канал / youtube.com)
4 lata temu
KAI / kw

Kościół greckokatolicki na Ukrainie angażuje się w utrzymanie narodowej tożsamości w czasach trwającej tam wojny. Jego ogólny plan działania na najbliższy czas skupia się na promowaniu modelu tzw. "parafii żywych jako miejsc spotkania żywego Chrystusa".

Jak to zaangażowanie i sama wojna wpływają na wiarę Ukraińców w kraju i zagranicą, mówił Radiu Watykańskiemu arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

"Muszę powiedzieć, że od kiedy rozpoczęto wojnę na Ukrainie, cała diaspora się obudziła. Nawet ci, którzy z różnych powodów pozostawali daleko czy to od wspólnot ukraińskiej kultury, czy to od Cerkwi. Wracają, ponieważ czują, że muszą zrobić coś dla cierpiących w ojczyźnie. Często także ludzie, zarówno na Ukrainie, jak i na całym świecie, widzą, że politycy i dyplomaci nie potrafią powstrzymać wojny. Dlatego odpowiedzi na trudne pytania nasz naród w kraju i zagranicą znajduje w Ewangelii, w wierze chrześcijańskiej. Wojna na Ukrainie sprowokowała rozbudzenie autentycznego życia chrześcijańskiego. Mamy mnóstwo nawróceń do Chrystusa z powodu tej agresji! Kościół się odrodził. I tak wyróżniliśmy ważne wymiary tzw. «parafii żywej», czyli wspólnoty, która żyje liturgią, wspólnoty, która głosi Ewangelię, naucza katechizmu; ale przede wszystkim wspólnoty, która służy społeczeństwu, ponieważ jeśli jakaś parafia zamyka się w sobie, umiera" - stwierdził hierarcha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: wojna prowadzi do odrodzenia wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.