USA: zróżnicowane reakcje biskupów na list abp Viganò

USA: zróżnicowane reakcje biskupów na list abp Viganò
(fot. TG2000 / YouTube.com)
3 lata temu
KAI / ml

Biskupi amerykańscy, chociaż różnią się w ocenie "Świadectwa" opublikowanego przez byłego nuncjusza w USA abp. Carlo Maria Viganò, wyrażają nadzieję, że zbadanie jego twierdzeń pomoże w ustaleniu prawdy.

Arcybiskup Chicago, kard. Blase Cupich, wobec którego abp. Viganò wysuwa szereg zarzutów, w wystosowanym oświadczeniu podkreśla szereg błędów merytorycznych byłego nuncjusza, takich jak mylenie sekwencji wydarzeń. Kwestionuje także "teorię spiskową" dotyczącą jego nominacji na stolicę w Chicago, podkreślając, że Papież Franciszek, podobnie jak jego poprzednicy, bardzo starannie traktuje swoje obowiązki w zakresie nominacji biskupich. Na zakończenie swego oświadczenia apeluje o "dokładne sprawdzenie wielu twierdzeń byłego nuncjusza... zanim będzie można dokonać jakiejkolwiek oceny ich wiarygodności".

USA: przewodniczący episkopatu odnosi się do listu abpa Viganò i apeluje o wizytację apostolską >>

Kard. Joseph Tobin z Newark wyraża szok, smutek i konsternację szerokim zestawem zarzutów... Krytykuje błędy faktyczne, insynuacje oraz ideologię lęku zawartą w "Świadectwie". "Wraz z Papieżem Franciszkiem jesteśmy przekonani, że zbadanie twierdzeń byłego nuncjusza pomoże w ustaleniu prawdy" - napisał kard. Tobin.

Dokument abp. Viganò krytykuje także biskup Robert McElroy z San Diego. Zarzuca byłemu nuncjuszowi kierowanie się motywami ideologicznymi, chęcią uregulowania starych rachunków osobistych, pomijanie swego udziału w ukrywaniu wykorzystywania seksualnego przez biskupów oraz nienawiść do Papieża Franciszka i tego wszystko, czego naucza.

Abp Viganò oskarża papieża o tuszowanie skandalu. Dlaczego Franciszek nie zamierza komentować jego tez? >>

Obecny arcybiskup Waszyngtonu, kard. Donald Wuerl stanowczo zaprzeczył, jakoby przekazano jemu jakiekolwiek informacje na temat sankcji wobec abp. McCarricka. "Arcybiskup Viganò nie przedstawił w swoim «Świadectwie» obiektywnie weryfikowalnego dowodu, że w jakikolwiek sposób zakomunikował kardynałowi Wuerlowi restrykcje nałożone na kardynała McCarricka przez papieża Benedykta XVI. W istocie «Świadectwo» arcybiskupa Viganò mówi, że tego nie uczynił" - czytamy w oświadczeniu archidiecezji waszyngtońskiej.

Natomiast rzecznik archidiecezji filadelfijskiej stwierdził, że chociaż arcybiskup Charles Chaput ma jak najlepsze zdanie o działaniach abp. Viganò jako nuncjusza, a jego posługa naznaczona była uczciwością wobec Kościoła, to komentarz na temat «Świadectwa» wykracza poza jego doświadczenia osobiste.

Wielu innych biskupów podkreśla osobiste walory i uczciwość abp. Viganò i apeluje o dogłębne zbadanie stawianych przez niego zarzutów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: zróżnicowane reakcje biskupów na list abp Viganò
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.