Usunięty pomnik św. Jana Pawła II elementem kampanii wyborczej. Mówi się o postępującym "pogaństwie Europy"

Usunięty pomnik św. Jana Pawła II elementem kampanii wyborczej. Mówi się o postępującym "pogaństwie Europy"
fot. BELIKOVA / Depositphotos
PAP / pk

Pomnik św. Jana Pawła II, który w 2021 r. został usunięty z położonego koło Santiago de Compostela wzgórza Monte do Gozo, pomimo obietnic regionalnego rządu Galicji nie został przywrócony po zapowiadanym remoncie. Stał się argumentem przeciwko polityce Alberto Nuneza Feijoo, kierującego przewodzącą w sondażach centroprawicową Partią Ludową (PP).

Zarzuty przeciwko Feijoo skierowały władze organizacji Abogados Cristianos, grupującej hiszpańskich prawników chrześcijańskich. Twierdzą, że szef PP Nunez Feijoo, który jako premier rządu regionu Galicji zgodził się na demontaż pomnika przed dwoma laty, nie wypełnił danej obietnicy, że pomnik zostanie wyremontowany i wróci na swoje miejsce.

Abogados Cristianos oraz politycy konserwatywnej partii Vox podczas kampanii przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii przypominają o tej niespełnionej obietnicy rządzącej w Galicji Partii Ludowej.

Na początku lipca br. organizacja prawników rozesłała w jednej z sieci społecznościowych zdjęcia pomnika Jana Pawła II w Monte do Gozo "sprzed" i "po" demontażu. Ta druga przedstawia opustoszałą łąkę z dziurami po monumencie i elementami jego fundamentów.

DEON.PL POLECA

"Feijoo nie zadrżała ręka, aby zniszczyć ten pomnik", napisała hiszpańska organizacja prawników.

Postępujące "pogaństwo Europy"

Konserwatywne dzienniki online Hispanidad oraz Otono twierdzą, że usunięcie pomnika jest dowodem na postępujące "pogaństwo Europy", a paradoksem jest fakt, że monument został usunięty z miejsca, w którym Jan Paweł II mówił o chrześcijańskich korzeniach Europy.

Ich zdaniem określająca się mianem centroprawicowego ugrupowania Partia Ludowa ociąga się w przywróceniu pomnika upamiętniającego wizytę Jana Pawła II w 1989 r. w Santiago de Compostela, która odbyła się krótko przed upadkiem komunizmu w Europie.

Prawicowi komentatorzy oraz organizacja chrześcijańskich prawników ze zdziwieniem zauważają też, że władze Partii Ludowej w Galicji usunęły pomnik św. Jana Pawła II, ale zgodziły się na utrzymywanie monumentów ku czci komunistów, takich jak np. statua prezentująca popiersie Ernesto Che Guevary w Oleiros.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Polak

Papież z poczuciem humoru

Podobno już jako czterolatek ogłosił, że zostanie kardynałem. Złościł się, gdy wołano na niego „Józio”. Był marnym sportowcem i plastykiem, ale grywał w kości, i to z samym Günterem Grassem! A...

Skomentuj artykuł

Usunięty pomnik św. Jana Pawła II elementem kampanii wyborczej. Mówi się o postępującym "pogaństwie Europy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.