W Belgii nie będzie Mszy świętych w Boże Narodzenie

W Belgii nie będzie Mszy świętych w Boże Narodzenie
fot. Depositphotos
1 miesiąc temu
KAI / pk

W kościołach w Belgii nie będzie Mszy św. w Boże Narodzenie. Jest to konsekwencja rządowego dekretu z 29 listopada, który przedłuża zakaz publicznych ceremonii religijnych w miejscach kultu do 15 stycznia 2021 r.

W opublikowanym dziś komunikacie belgijscy biskupi katoliccy przyjmują do wiadomości decyzję władz i po raz kolejny wyrażają swą "solidarność ze środkami podjętymi przez rząd w celu powstrzymania pandemii, uniknięcia tak wielu ofiar, jak to możliwe i zmniejszenia obciążenia naszego systemu służby zdrowia".

Jednocześnie "biskupi, tak jak wielu wiernych, odczuwają ten lockdown publicznych celebracji jako ograniczenie przeżywania swej wiary". Dlatego episkopat prosi o podjęcie dialogu przez kompetentne urzędy rządowe na temat możliwości wcześniejszego wznowienia publicznych celebracji religijnych, które oczywiście byłyby obwarowane protokołem zapewniającym jak największe bezpieczeństwo.

W tym samym komunikacie hierarchowie zaapelowali do osób odpowiedzialnych za parafie, by w okresie świątecznym zapewnili jak najdłuższe otwarcie kościołów, przyjmując w nich wiernych, którzy indywidualnie lub z najbliższą rodziną przyjdą pomodlić się, zapalić świeczkę czy złożyć ofiarę dla potrzebujących. Zalecają również, by w Boże Narodzenie umożliwić wiernym odwiedzenie w kościele szopki, z zachowaniem wszelkich środków zapobiegania koronawirusowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

W Belgii nie będzie Mszy świętych w Boże Narodzenie
Komentarze (4)
AA
~Anna A.
2 grudnia 2020, 22:46
Jeszcze jedno. W artykule napisano, że hierarchowie Kościoła w Belgii "wyrażają solidarność" z rzadowym zakazem odprawiania mszy św, a z jednocześnie zalecają: " by w Boże Narodzenie umożliwić wiernym odwiedzenie w kościele szopki, z zachowaniem wszelkich środków zapobiegania koronawirusowi." O co w tym chodzi? W Boze Narodzenie można jednak przyjść do świątyni, by odwiedzić szopkę, a w tym samym dniu, w tej samej świątyni, nie można uczestniczyć we mszy świętej? Przecież to absurd! Zupełny brak logiki! To nie jest żadna dbałość o zdrowie, to wykorzystanie okazji, by ograniczyć kult. Czy hierarchowie belgijscy nie wiedzą, że eucharystia jest ważniejsza niż szopka?
AA
~Anna A.
2 grudnia 2020, 22:37
Artykuł przedstawiający odwołanie mszy na Boże Narodzenie tak bardzo kontrastuje z artykułami z Deonu, w których pisano pochlebnie o strajkach kobiet. Pani redaktor, która w nich uczestniczyła, nie ubolewała, że będą źródłem zakażeń. To przerażające zestwienie: strajki - tak, msze na Boze Narodzenie w światyniach - nie. Co promuje Deon?
FF
~Feliks Feliks
2 grudnia 2020, 15:44
Uleganie takim decyzjom to skandal. Z czego jeszcze zrezygnujemy? A może od razu rozwiążmy Kościół Katolicki. Brniemy w coraz większą głupotę, byle przypodobać się światu.
A.
~Anna .
2 grudnia 2020, 14:34
Fatalna decyzja! Jakoś katolic belgijscy nie rezygnują z robienia zakupów, chodzenia do pracy czy korzystania z autobusów. Znamienne jest, że to właśnie Boze Narodzenie ma zostac "odwołane". Zachowajmy zdrowy rozsądek! Jesli odbędą się msze z ograniczoną ilością wiernych, nie będzie po nich nowych zakażeń! Czy redakcja nie widzi, że to działanie jest nieuzasadnionym atakiem na Kościół? Przecież to prowadzi do tego, aby żadna msza się w tym dniu nie odbyła, nawet z minimalną ilością wiernych, żeby nawet sami kapłani nie odprawili mszy w kosciele. Co innego wypełnione po brzegi świątnie - mogą być ogniskiem zakażeń. Ale odwoływanie mszy odprawianych z zachowaniem środków ostrozności to dla katolika absurd!

Skomentuj artykuł

W Belgii nie będzie Mszy świętych w Boże Narodzenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.