W Nowym Jorku obchodzono piątą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. Zgromadziły setki wiernych, w tym Polonię

W Nowym Jorku obchodzono piątą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. Zgromadziły setki wiernych, w tym Polonię
(muzeum figur woskowych Madame Tussauds w Nowym Jorku, fot. depositphotos.com)
PAP / pch

W katerze św. Patryka na Manhattanie odbyły się w niedzielę wieczorem uroczystości związane z piątą rocznicą wyniesienia na ołtarze św. Jana Pawła II. Wieczorną mszę świętą celebrował kardynał Timothy Dolan.

W homilii Dolan, którego Jan Paweł II wyświęcił na biskupa, wspominał o wizycie papieża w nowojorskiej katedrze. "Nie lękajcie się" - przywoływał słowa Ojca świętego. Zapewniał, że są one równie aktualne obecnie, jak wówczas, kiedy papież je wypowiadał. Nawoływał, by kierować się jego wskazaniami Jana Pawła II oraz pokazywał też krzyż i pierścień, który od niego otrzymał.

O życiu papieża i jego nauczaniu mówili m.in. ambasador RP w USA Piotr Wilczek oraz konsul generalny w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który zorganizował niedzielne wydarzenie.

Uroczystości w nowojorskiej świątyni poświęcone papieżowi Polakowi mają 14-letnią tradycję. Początkowo zawierały elementy kulturalne, formułę tę trzy lata temu zmienił jednak konsul Golubiewski. Obecnie mszy świętej towarzyszy prelekcja duchownego, teologa, który albo znał polskiego papieża, albo wypowiada się na temat nauczania Jana Pawła II, związane z wyzwaniami dzisiejszego świata.

DEON.PL POLECA


W Niedzielę Miłosierdzia Bożego prałat Hilary Franco z Misji Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ nawiązywał do swoich kontaktów z Janem Pawłem II. Przypominał życie Karola Wojtyły, od czasów krakowskich, przez wybór na Stolicę Piotrową i nieudany zamach na niego, po kanonizację.

Franko cytował wiele wybitnych osobistości, w tym polityków i przywódców religijnych, z podziwem wypowiadających się o Janie Pawle II i jego posłaniu. Zwracał uwagę na znaczenie papieskich podróży, w tym do Nowego Jorku, oraz jego wystąpień na forum ONZ.

Obchody piątej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II zgromadziły setki wiernych, w tym Polonię. Przybyły poczty sztandarowe polsko-amerykańskich weteranów, młodzieży, a także harcerki i harcerze. Nowojorski kardynał po raz pierwszy celebrował w mszę świętą z okazji uroczystości, którym patronuje polska placówka konsularna.

"Chcieliśmy, by Polska zwróciła uwagę światu na postać papieża jako Polaka, który bardzo się zasłużył w historii świata. Pragniemy o nim mówić oraz celebrować jego życie i służbę" - podkreślił Golubiewski w rozmowie z PAP.

Jak ocenił, Jan Paweł II został świętym także dlatego, że wychował się w bardzo wierzącej i patriotycznej rodzinie, uosabiał wszystko, co najlepsze w polskiej tradycji, w tym cnoty republikańskie.

"Stało się to widoczne także w jego posłudze. Z jednej strony był obrońcą podstawowych wartości, a zwłaszcza rodziny jako podstawowego elementu społeczeństwa. Bronił godności życia, życia nienarodzonego, walczył z tzw. kulturą śmierci i bronił cywilizacji chrześcijańskiej. Z drugiej bardzo promował dialog z religiami, w tym z judaizmem" - ocenił Golubiewski.

Koncelebransami niedzielnej mszy w katedrze św. Patryka obok kardynała Dolana byli biskup Witold Mroziewski oraz rektor świątyni prałat Robert Ritchie.

Mroziewski, który jest biskupem pomocniczym diecezji Brooklyn, nazwał Jana Pawła II niezastąpionym mistykiem dla polskiego narodu. Jak dodał, tego rodzaju uroczystości mają wielkie znaczenie i wielki sens także dla Amerykanów i wszystkich narodów uczestniczących w dziękczynieniu za pięć lat, jakie minęły od kanonizacji.

"Uroczystość przeżywana dzisiaj ma ogromne, wiążące znaczenie, które jednoczy wszystkich, szczególnie zaś Niedziela Miłosierdzia Bożego, nasza polska niedziela w okresie Zmartwychwstania Pańskiego w oktawie, gdyż w tym czasie obchodzimy również rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II. Otworzył on ludzkie serca na Chrystusa. Był pionierem, niedoścignionym wzorem pracy, a zarazem modlitwy" - powiedział PAP biskup Mroziewski.

Polski konsulat przygotował niedzielne wydarzenie we współpracy z katedrą św. Patryka, a także katolicką organizacją młodzieżową Young Adult Outreach (YAO). Dołączenie tej ostatniej do organizacji obchodów Golubiewski uzasadniał pragnieniem, aby oprócz Polonii na mszę przybyła też amerykańska młodzież.

"To było bardzo piękne, bardzo potężne wydarzenie. Kiedykolwiek mamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego, papieża Jana Pawła II, kardynała Dolana w jednym kościele, to jest to moim zdaniem niesamowite. Wszyscy młodzi ludzie, Amerykanie, Polacy, kochają Jana Pawła II" - przekonywał PAP dyrektor YAO Colin Nykaza.

Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze 27 kwietnia 2014 roku, w dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji. Stał na czele Kościoła katolickiego od 1978 do 2005 r. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Nowym Jorku obchodzono piątą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. Zgromadziły setki wiernych, w tym Polonię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.