W RPA prawie tysiąc uchodźców wróciło do domów

W RPA prawie tysiąc uchodźców wróciło do domów
(fot. Sam DCruz / Shutterstock.com)
KAI / pk

Dzięki pieniądzom przekazanym przez Stolicę Apostolską do swych domostw mogło powrócić 968 uchodźców ośrodka im. Jana XXIII w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej - Bangi.

Watykan przeznaczył na ten cel 80 mln franków środkowoafrykańskich (ok. 800 tys. zł), które dotyczyły nie tylko tej placówki, ale także innych ośrodków dla osób zmuszonych do opuszczenia swych stron rodzinnych wskutek toczącej się od lat w tym kraju wojny domowej.

Odpowiedzialny za programy Caritas w RŚA Marcel Bendo oświadczył, że środki, jakie wpłynęły z Watykanu, pozwalają na udzielenie pomocy 371 rodzinom. Oprócz ośrodka im. Jana XXIII pomoc finansowa obejmuje też wsparcie podobnych placówek działających na terenie seminarium duchownego św. Marka w Bimbo oraz parafii Zbawiciela i kapucynów w Bangi. Uchodźcy przebywający w tej pierwszej parafii i w seminarium otrzymali już pieniądze, które umożliwią im powrót do domów.

Wkład Stolicy Apostolskiej na rzecz uchodźców następuje po ogłoszeniu przez miejscowe władze w grudniu ub.r. tzw. Operacji Boże Narodzenie, która pozwoliła zamknąć ośrodek przyjęcia na lotnisku w Bangi i kilku innych podobnych miejsc w stolicy.

W kraju dokonuje się stopniowa, choć ciągle jeszcze niewielka poprawa sytuacji, o czym świadczy spadek liczby uchodźców w stołecznych placówkach, których - według danych oficjalnych - w lutym br. przebywało tam 127 933, podczas gdy w marcu ub.r. było ich 138415.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W RPA prawie tysiąc uchodźców wróciło do domów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.