W Środę Popielcową rozpoczyna się dziesiąta edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych

W Środę Popielcową rozpoczyna się dziesiąta edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

W Środę Popielcową, 14 lutego rozpoczyna się dziesiąta edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych. Wybrano 40 świątyń, tyle, ile jest dni Wielkiego Postu – 25 w archidiecezji warszawskiej i 15 w diecezji warszawsko-praskiej, wskazując je jako miejsca spowiedzi i nabożeństw.

Każda ze świątyń jest stacją jednego dnia Wielkiego Postu. Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym obowiązuje ten sam program. Kościół otwarty będzie od godz. 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym o godz. 12.00 wspólna modlitwa "Anioł Pański" i różaniec, o 15.00 "Koronka do miłosierdzia Bożego" bądź nabożeństwo Drogi krzyżowej, o 19.00 Gorzkie żale. Centralnym wydarzeniem każdego dnia będzie msza św. o godz. 20.00.

W Środę Popielcową dziesiątą edycję wielkopostnych kościołów stacyjnych zainauguruje eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Godziny niektórych nabożeństw mogą być – w niektórych kościołach – inne, np. w niedziele.

DEON.PL POLECA

Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej – 24 marca. Ostatnim jej etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie, gdzie w poszczególne dni Wielkiego Postu wierni spotykali się i spotykają nadal każdego dnia w innym kościele na liturgii. W Warszawie idea wielkopostnych kościołów stacyjnych, gdzie każdy kościół jest stacją jednego dnia Wielkiego Postu, przyjęła się w 2015 r. Jest to wspólne dzieło archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski, Krzysztof Krajewski-Siuda

Ulecz Boga w sobie, ulecz siebie

  • Czy choroba psychiczna wyklucza świętość?
  • Czy psychiatra zajmuje się życiem duchowym pacjenta?
  • Czy egzorcyzmy bardziej szkodzą niż pomagają i należy ich zakazać?
  • Jak postrzeganie Boga kształtuje nasze życie?
  • Czy...

Skomentuj artykuł

W Środę Popielcową rozpoczyna się dziesiąta edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.