Warszawa: charytatywny Jarmark św. Jacka

Warszawa: charytatywny Jarmark św. Jacka
KAI / psd

W dniach 14-17 sierpnia, przed kościołem o.o. dominikanów w Warszawie przy ul. Freta 10 odbędzie się Charytatywny Jarmark Św. Jacka. Wydarzenie organizowane jest już po raz piętnasty i zapisało się na stałe w kalendarzu warszawiaków. Całkowity dochód z tego przedsięwzięcia będzie przeznaczony na główny cel Grupy Charytatywni Freta - dożywianie dzieci w szkołach.

Nazwa Jarmarku nie jest przypadkowa - 17 sierpnia obchodzona jest uroczystość Św. Jacka - patrona kościoła oo. dominikanów, któremu nie obojętny był los biednych i potrzebujących. Jarmark ma charakter charytatywny, a jego głównym organizatorem jest Grupa Charytatywni Freta działająca przy kościele Św. Jacka. "Naszym największym projektem jest program dożywiania dzieci w szkołach - codziennie fundujemy szkolny obiad ponad 240 dzieciom z całej Polski, W kolejnym roku szkolnym rozpoczniemy piątą edycję tego programu" - mówi Anna Stadnicka koordynatorka Jarmarku św. Jacka.

Podczas Jarmarku św. Jacka plac przed kościołem oo. dominikanów zajmą stosika handlowe. Będzie można nabyć na nich rękodzieło: oryginalną biżuterię, ceramikę, książki z antykwariatu oraz wyroby domowej produkcji. Na jednym ze stoisk odbędzie się, znana odwiedzającym Jarmark Św. Jacka, fanteria - gdzie każdy los wygrywa.

W niedzielę, w przeddzień uroczystości św. Jacka, na Jarmarku pojawi się specjalne stoisko z pierogami. Będzie ono czynne po Mszach Św. o godz. 10:00, 12:00 i 16:00. Pomysł nawiązuje do legendy dominikańskiej, wedle której podczas głodu po najazdach tatarskich w 1240 r. św. Jacek Odrowąż karmił ubogich pierogami.

DEON.PL POLECA

Osoby, które chciałyby lepiej poznać historię i zabytki Nowego Miasta w tym kościół oo. dominikanów, będą mogły wziąć udział w zwiedzaniu z warszawskim przewodnikiem - Konradem Tarnopolskim, prowadzącym spacery po Warszawie pod hasłem "Warszawa z buta". Spacer rozpocznie się o godz. 13:00 przed kościołem św. Jacka.

Jarmarkowi św. Jacka już po raz czwarty będzie towarzyszyła Strefa Dziecka. Na sobotę i niedzielę zaplanowano liczne zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Sobota upłynie pod hasłem "Masz prawa człowieku". Jest to jednocześnie tytuł picturebooka, do którego teksty napisały Iwona Zabielska-Stadnik i Małgorzata Węgrzecka. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach na temat praw człowieka, prowadzonych dla dwóch grup wiekowych: 6-9 lat oraz 10-12 lat, a także uczestniczyć w zajęciach plastycznych. Na najmłodszych będą czekały również wata cukrowa, popcorn, zestawy do gry w badmintona, flamastry do malowania twarzy.

Niedziela w Strefie Dziecka będzie miała bardziej religijny charakter. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w rozmowach o Bogu pt. "TATO NASZ", prowadzonych przez ojców dominikanów z klasztoru na Freta. Dla najmłodszych przygotowano również warsztaty plastyczne, muzyczne i wiele innych atrakcji. O 17:00 odbędzie się przygotowane z myślą o dzieciach przedstawienie teatralne pt. "Baśniowy pokoik". Spotkania i zabawy w ramach Strefy Dziecka będą odbywały się w ogrodzie Fundacji Sto Pociech przy ul. Freta 20/24A.

Udział we wszystkich wydarzeniach towarzyszących Jarmarkowi Św. Jacka jest bezpłatny.

W poniedziałek, 17 sierpnia, w uroczystość św. Jacka w kościele oo. dominikanów przy ul. Freta 10 o godz. 18:00 odbędzie się uroczysta Msza Św. z poświęceniem kłosów.

Główny organizator Jarmarku św. Jacka, Grupa Charytatywni Freta działa od 2011 roku. Jej zadaniem jest pomoc ubogim, którzy zwracają się z prośbą do klasztorów dominikańskich w całej Polsce. Obecnie Grupa wspiera działalność charytatywną klasztorów przez fundowanie stypendiów czy pomoc świąteczną. Największym projektem realizowanym przez Grupę jest program dożywiania dzieci w szkołach, w ramach którego dla ponad 240 dzieci fundowane są obiady szkolne. Dla podopiecznych z Warszawy Grupa Charytatywni Freta organizuje także letni wypoczynek oraz stacjonarne ferie na Freta. Więcej informacji na temat działalności Grupy można znaleźć na stronie charytatywnifreta.dominikanie.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: charytatywny Jarmark św. Jacka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.