Warszawa: początek obrad Episkopatu

KAI / psd

 Dyskusja nad obecnością Kościoła w świecie współczesnym, sprawy finansowe Kościoła dokument społeczny i przyjęcie wstępnej wersji wskazań postępowania w przypadkach pedofilii w Kościele - to główne punkty rozpoczynającego się dziś zebrania plenarnego Episkopatu. Dwudniowe obrady polskich biskupów odbędą się w Warszawie.

Jak poinformował KAI bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP, pierwszym i zasadniczym blokiem tematycznym obrad będą sprawy duszpasterskie, rozpatrywane w trzech wymiarach: ogłoszonym przez Stolicę Apostolską Rokiem Wiary, wezwaniem do nowej ewangelizacji oraz z przygotowywaniem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na kolejne 3 lata. Program ten ma poprzedzić i pomóc dobrze przeżyć 1050. rocznicę chrztu Polski, która wypada w 2016 r.

DEON.PL POLECA

Kwestie nowej ewangelizacji będzie referować bp Grzegorz Ryś stojący na czele Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, a związane z programem duszpasterskim abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji KEP ds. Duszpasterstwa.

Drugi blok obrad - jak informuje sekretarz Episkopatu - dotyczyć będzie obecności Kościoła w świecie współczesnym. Złoży się nań najpierw dyskusja związana z zatwierdzeniem ostatecznej wersji dokumentu społecznego Konferencji Episkopatu. Dokument przygotowywany został przez bp Józefa Kupnego, stojącego na czele Rady ds. Społecznych KEP. W ostatnim okresie były prowadzone szerokie konsultacje i intensywne prace redakcyjne związane z tym dokumentem.

W ramach tego samego bloku będzie też mowa o zapowiadanych ustawach regulujących kwestie bioetyczne. "Stanowisko Kościoła w tej kwestii musi być jasne i jednoznacznie ukierunkowane na te ustawy, jakie zostaną zgłoszone w Sejmie" - dodaje biskup. Tematykę bioetyczną referować będzie abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP.

Biskupi przedyskutują także kwestie związane z finansami Kościoła i jego materialnym zapleczem. Tematykę tę zaprezentują kard. Kazimierz Nycz stojący na czele Rady Ekonomicznej KEP, abp Wiktor Skworc, Przewodniczący Zespołu ekspertów do spraw finansów przy Kościelnej Komisji Konkordatowej oraz abp Stanisław Budzik, Przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej. Dyskusja dotyczyć będzie także rozmów z rządem i kwestii ewentualnego przekształcenia Funduszu Kościelnego.

Biskupi omówią też kwestie dotyczące katechezy. Temat ten - obok spraw finansowania Kościoła - będzie jednym z tematów zaplanowanego na czwartek, 15 marca, spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Episkopatu.

Podczas obrad plenarnych KEP wiele miejsca zajmą sprawy prawne. Zatwierdzone zostaną dwa dokumenty: o problemie pedofilii w Kościele oraz o apostazji. Pierwszy dotyczy wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią. W czterodniowym sympozjum poświęconym rozwiązywaniu problemów pedofilii w Kościele, które miało miejsce miesiąc temu na Uniwersytecie Gregoriańskim, brał udział bp Marian Rojek z Przemyśla. Nową wersję dokumentu w tej sprawie przygotowała Rada Prawna Episkopatu.

Drugi dokument dotyczy zasad postępowania w sprawie apostazji dokonanej formalnym aktem wystąpienia z Kościoła. W obydwu przypadkach chodzi o nowelizacje dokumentów, które wcześniej zostały już przyjęte. W przypadku dokumentów dotyczącego pedofilii, nowelizacja jest związana z listem okólnym z ub. r. kard. Williama Levady, przewodniczącego Kongregacji ds. Nauki Wiary, skierowanym do wszystkich Konferencji Biskupich.

W wiosennych zebraniach Konferencji Episkopatu Polski tradycyjnie już uczestniczą delegaci innych Konferencji Biskupich z Europy. W tym roku będzie ich co najmniej piętnastu. Zagraniczni biskupi aktywnie włączą się w tematykę obrad, prezentując rozwiązania przyjęte w ich krajach, a dotyczące tematyki dyskutowanej podczas zebrania plenarnego. Tak więc na temat realizacji wezwania do nowej ewangelizacji i przygotowań do Roku Wiary mówić będzie przedstawiciel biskupów włoskich, kwestie ustawodawstwa bioetycznego w Niemczech przedstawi bp Wolfgang Ipolt, o rozwiązaniach w zakresie finansowania Kościoła mówić będzie bp György Udvardy z Węgier, a kwestie społeczne hiszpański biskup bp Amadeo Rodríguez Magro.

Biskupi uczestniczący w zebraniu wezmą udział w uroczystej Mszy św. z okazji 150. rocznicy rozpoczęcia posługi św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Liturgia odbędzie się w archikatedrze św. Jana w Warszawie, 13 marca o godz. 18.00. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Józef Michalik, a homilię wygłosi biskup gliwicki Jan Kopiec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: początek obrad Episkopatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.