Warszawa: w katedrze polowej odprawiono Mszę żałobną w intencji tragicznie zmarłych harcerek

Warszawa: w katedrze polowej odprawiono Mszę żałobną w intencji tragicznie zmarłych harcerek
(fot. shutterstock)
KAI / mp

Mszę świętą żałobną w intencji dwóch tragicznie zmarłych harcerek, uczestniczek obozu ZHR w Suszku, odprawił w niedzielę biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy przypomniał słowa Ewangelii: "Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście". 
- Słowa te odnosimy dziś do rodziny harcerskiej, przytłoczonej krzyżem wielkiego cierpienia po tragicznych cierpieniach na obozie harcerskim w Suszku - powiedział biskup. Wyraził przekonanie, że ciężar krzyża wydaje się lżejszy, gdy niesie się go razem.
- To zdarzenie dla wszystkich zatroskanych o sprawy harcerskie jest bardzo trudnym doświadczeniem. To właśnie podczas wakacyjnych obozów i wędrówek harcerze pragną doskonalić swoje charaktery, kształtować prawe sumienia i odnosić zwycięstwa nad swoją słabością. Tym razem siły natury okazały swoją niszczycielską moc, nie oszczędzając ludzkich istnień, raniąc wielu młodych ludzi - napisał wcześniej w specjalnym liście do ofiar nawałnicy bp Guzdek.
We Mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, na czele z harcmistrzem Grzegorzem Nowikiem oraz naczelnym kapelanem ZHR ks. Robertem Mogiełką. Na modlitwę przybyli także harcerze ZHP oraz Skauci Europy, a także przyjaciele środowisk harcerskich. Do świątyni przybył także minister Wojciech Kolarski z kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, protektora ruchu harcerskiego w Polsce.
Wierni modlili się w intencji zmarłych Joanny i Olgi, a także pogrążonych w żałobie rodzin i bliskich. Intencją Mszy świętej była także modlitwa za wszystkich rannych i poszkodowanych oraz tych, którzy pospieszyli z bezinteresowną pomocą.
Dwie harcerki - Olga i Joanna - zginęły tragicznie podczas nawałnicy, która przeszła przez obóz ZHR w miejscowości Suszek w województwie pomorskim. W obozie uczestniczyło około 150 osób. Ponad trzydzieści zostało rannych.
Msza w warszawskiej katedrze Wojska Polskiego była oficjalną uroczystością żałobną, w której upamiętniono zmarłe harcerki. Rodziny zmarłych w specjalnym komunikacie prosiły w czwartek, by pogrzeby dziewcząt miały charakter prywatny i odbyły się bez obecności mediów.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: w katedrze polowej odprawiono Mszę żałobną w intencji tragicznie zmarłych harcerek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.