9 zasad zachowania w czasie każdej mszy świętej

9 zasad zachowania w czasie każdej mszy świętej
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Catholic Link Becky Roach

Kilka tygodni temu podczas mszy świętej ludzie w ławce za mną nie przestawali rozmawiać przez całą uroczystość. Doprowadzało mnie to do szału. Byłam coraz bardziej poirytowana przede wszystkim dlatego, że zmagałam się z uciszaniem mojego dziecka, a ci ludzie dawali mu okropny przykład.

Już miałam coś powiedzieć (prawdopodobnie rozzłoszczonym tonem), kiedy zrozumiałam, że nie byli katolikami. Nie znaczy to, że można uznać to za wymówkę, ale całkiem prawdopodobne, że po prostu nie znali "etykiety" obowiązującej podczas mszy świętej. Skąd mogli wiedzieć, skoro nigdy nie byli na katolickiej mszy świętej?

Wygląda na to, że jest to sezon na uczestniczenie we mszach podczas specjalnych okazji. Niedawno byłam na mszy dla maturzystów, mszy na rozpoczęcie roku i mszy pierwszokomunijnej. Takie wydarzenia są dość popularne dla niekatolików.

A my jako katolicy z radością witamy ludzi każdej wiary i środowisk, aby uczęszczali na naszą liturgię i uczestniczyli w adoracji. Jest jednak kilka wskazówek, które mogą być dla naszych gości pomocne w zrozumieniu pewnych zasad.

DEON.PL POLECA

Cokolwiek robisz, nie postępuj jak Jaś Fasola w tym prześmiesznym klipie pokazującym jego przygody w kościele! Mimo że wiele osób to wie, nie powinniśmy kichać bez chusteczki czy zasypiać i głośno chrapać.

Jest jeszcze kilka innych, dobrych wskazówek, o których warto pamiętać, a które ujęliśmy w naszej liście.

9 zasad uczestniczącego w katolickiej mszy świętej

1. Zachowaj rozmowy na później - podczas liturgii, wokół ciebie ludzie modlą się i słuchają jedynie głosu Boga. Słowo Boga zostaje odczytane, a modlitwy zostają we wspólnocie podczas mszy. Są to rzeczy, które wierni pragną usłyszeć, jeśli rozmawiasz, zakłóci to zdolność skupienia się na Bogu osób wokół ciebie.

2. Ustaw swój telefon na tryb samolotowy i trzymaj w kieszeni - oczywiście, nie jesteś w samolocie, tylko w kościele. Jednak to coś więcej niż zwykły budynek. To miejsce święte, oddzielone, służące do czczenia Boga. Wyciszenie telefonu pomoże uniknąć ci zawstydzających zakłóceń podczas tych cichszych części mszy. W dzisiejszym świecie trudno nam nawet przez godzinę nie patrzeć na nasze telefony, ale z szacunku i czci, proszę, postaraj się powstrzymać od pisania czy używania Internetu, kiedy jesteś w domu Boga.

3. Proszę, podejdź po błogosławieństwo, ale nie Komunię Świętą - możesz być zaproszony, aby podczas Komunii Świętej podejść do kapłana i otrzymać błogosławieństwo. Żeby to zrobić, skrzyżuj ręce na piersi, aby ksiądz (tylko ksiądz może udzielić błogosławieństwa w ten sposób) wiedział, że nie podchodzisz po Komunię. Możesz też w tym czasie pozostać w ławce i modlić się. Jest wiele powodów, dla których Kościół prosi osoby, które jeszcze nie otrzymały pierwszej Komunii Świętej, by nie brały udziału w tym świętym sakramencie. Katolicy głęboko wierzą, że Eucharystia jest ciałem, krwią, duszą i boskością Jezusa Chrystusa. Proszę, uszanuj ich wierzenia poprzez nieprzyjmowanie komunii w tym czasie.

4. Wypluj gumę, a przekąski zostaw na później - w domu Boga najlepiej zrezygnować z przekąsek, aż do zakończenia liturgii. Jedzenie może bardzo przeszkadzać, kiedy inni próbują utrzymać modlitewne skupienie.

5. Nie musisz zgadywać, co się dzieje - możesz śledzić wspólnie mszał. Przeważnie w ławce znajdziesz książeczkę, w której zawarte są czytania, modlitwy i pieśni. A to wszystko, byś mógł śledzić przebieg mszy.

6. Siedź. Stań. Klęcz. Powtórz - w tym przypadku najlepiej śledzić osoby obok ciebie i naśladować ich zachowanie.

7. Dzieci są mile widziane we wspólnocie, ale bądź świadom ich zachowań - większość osób lubi widok maluchów i dzieci na mszy. Małe zamieszanie, płacz i hałas to nieodzowny element, jeśli chodzi o dzieci. Jeżeli jednak twoje dziecko za często zakłóca spokój, to najlepiej zabrać je na tył kościoła. Pamiętaj, mimo że inni myślą, że jest ono urocze, jest to czas modlitwy i skupienia się na Bogu.

Jak przeżyć mszę z dzieckiem i nie zwariować? 5 rad dla rodziców

8. Ubierz się odpowiednio - w naszej kulturze hołdującej wygodzie i swobodzie czasem zapominamy, że nie powinniśmy wszędzie nosić spodni do dresów i japonek. Jest wiele ważnych wydarzeniach, na których obowiązują pewne zasady, jeśli chodzi o ubiór. Katolicka msza to jedno z nich. Twoje ubrania nie muszą być wyszukane, ale powinny być skromne i wyrażające szacunek dla atmosfery modlitewnej.

9. Poczekaj, aż ksiądz wyjdzie, zanim opuścisz kościół po mszy, zaczniesz rozmawiać czy wyjmować telefon - prawdopodobnie zobaczysz ludzi zaczynających wychodzić i przygotowujących swoje rzeczy od razu po komunii, ale to nie oznacza, że nadszedł czas wyjścia. Prawidłowe postępowanie to zaczekać, aż ksiądz wyjdzie i wtedy można iść za jego przykładem.

Tekst ukazał się pierwotnie na portalu Catholic Link 

Tłumaczenie: Marlena Michalska

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Odkryj w swoim życiu pokój 

Bóg chce wydobyć z nas to, co najlepsze, ale nie zaciśniętą pięścią czy przystawiając rewolwer do naszej skroni. Stawia nam wymagania, ale nie po to, byśmy ich spełnianiem wyszarpywali...

Skomentuj artykuł

9 zasad zachowania w czasie każdej mszy świętej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.