Abp Gänswein: Benedykt XVI zaprzecza zarzutom i zapozna się z raportem

Abp Gänswein: Benedykt XVI zaprzecza zarzutom i zapozna się z raportem
fot. The Hill / YouTube
KAI / pk

Papież-senior "wyraża, jak to czynił wielokrotnie w latach swojego pontyfikatu, wstrząs i zawstydzenie z powodu wykorzystywania małoletnich przez duchownych oraz wyraża swoją osobistą bliskość i modlitwę za wszystkie ofiary, z których część spotkał przy okazji swoich podróży apostolskich - powiedział dziennikarzom sekretarz osobisty Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gänswein.

Dodał, że Benedykt XVI zapozna się z treścią raportu i modli się za ofiary przemocy seksualnej.

Raport, opublikowany w czwartek rano, nie znalazł żadnych dowodów na winę papież-seniora, ale zdaniem prawników rzekomo źle prowadził cztery sprawy, gdy stał na czele archidiecezji monachijskiej, w latach 1977-1982. Benedykt XVI, z zadowoleniem przyjmuje wyjaśnienia i stanowczo zaprzecza wszelkim zarzutom o tuszowanie sprawy. Przypomniano, że papież-senior przesłał 82 strony notatek do autorów raportu.

Papież-senior wyraża wstrząs i zawstydzenie z powodu wykorzystywania małoletnich

Abp Gänswein zaznaczył, że Benedykt XVI nie miał dostępu do raportu kancelarii prawnej Westpfahl-Spilker-Wastl, który liczy ponad 1000 stron, aż do czwartkowego popołudnia. - W najbliższych dniach przeanalizuje ten tekst z należytą uwagą" - podkreślił. Zaznaczył, że papież-senior "wyraża, jak to czynił wielokrotnie w latach swojego pontyfikatu, wstrząs i zawstydzenie z powodu wykorzystywania małoletnich przez duchownych oraz wyraża swoją osobistą bliskość i modlitwę za wszystkie ofiary, z których część spotkał przy okazji swoich podróży apostolskich".

Kancelaria adwokacka "Westpfahl Spilker Wastl" zbadała w ekspertyzie postępowanie osób odpowiedzialnych w archidiecezji w latach 1945-2019 i przedstawiła 20 stycznia rano odpowiedni raport. Jak podała niemiecka agencja CNA, zachowanie obecnego arcybiskupa, kardynała Reinharda Marxa, jak również byłego arcybiskupa i obecnego papieża emeryta Benedykta XVI, znalazło się w centrum uwagi mediów.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Peter Seewald
99,99 zł

Chłopiec z bawarskiej wioski na skraju Alp zostaje głową najstarszej, największej i najbardziej tajemniczej instytucji na świecie, Kościoła katolickiego z miliardem trzystu tysiącami członków! Tym samym po raz pierwszy od pięciuset lat katedrę Piotra ponownie...

Skomentuj artykuł

Abp Gänswein: Benedykt XVI zaprzecza zarzutom i zapozna się z raportem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.