Watykan: ewangelizacja i reforma Kurii rzymskiej tematami obrad kardynałów

Watykan: ewangelizacja i reforma Kurii rzymskiej tematami obrad kardynałów
Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
KAI / tk / pk

W Watykanie rozpoczął się konsystorz nadzwyczajny. Papież spotyka się z kardynałami z całego świata, aby rozmawiać o reformie Kurii Rzymskiej. Posiedzenia odbywają się za zamkniętymi drzwiami i mają na celu pogłębienie rozumienia obowiązującej od prawie trzech miesięcy konstytucji apostolskiej "Praedicate Evangelium".

Dwudniowe wydarzenie jest także okazją do lepszego poznania się członków kolegium kardynalskiego, które powiększyło się wczoraj o 20 nowych purpuratów.

197 kardynałów, spośród liczącego 226 członków gremium, spotyka się z papieżem Franciszkiem w dwóch sesjach, porannej i popołudniowej, z przerwą na obiad. Wydarzenie zakończy się jutro wieczorną Mszą w Bazylice Watykańskiej pod przewodnictwem papieża. Uczestnicy otrzymali w ostatnich tygodniach informacje na temat porządku obrad oraz zostali poproszeni o wskazanie tematów i propozycje pytań dotyczących konstytucji apostolskiej. Trwają dyskusje w grupach językowych zaś na wtorkowy wieczór zaplanowane jest posiedzenie plenarne.

Konsystorz nadzwyczajny rozpoczął się od wprowadzenia wygłoszonego przez dziekana kolegium kardynalskiego, kard. Giovanniego Battistę Re. Po nim głos zabrał papież Franciszek, następnie zgromadzeni wysłuchali sprawozdania na temat konstytucji "Praedicate Evangelium". Spotkanie ma inny charakter niż to z 1985 r. kiedy dopiero rodziła się idea reformy Kurii Rzymskiej. Obecnie kardynałowie dyskutują o obowiązującym już dokumencie. Nowością jest to, że mogą przedyskutować poruszone w nim kwestie razem, tak jak to robi się na kongregacjach poprzedzających wybór papieża i podczas samego konklawe.

Nadanie Kurii rzymskiej bardziej ewangelizacyjnego charakteru

Konstytucja "Praedicate Evangelium" weszła w życie 5 czerwca, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dokument systematyzuje reformy wprowadzone w ostatnich latach przez papieża, które zostały przyjęte podczas posiedzeń Rady Kardynałów, utworzonej przez Franciszka na początku jego pontyfikatu. Konstytucja wprowadza szereg nowości, takich jak ujednolicenie i zmiany nazw kilku dykasterii. Przede wszystkim jednak - jak sama jej nazwa wskazuje - nadaje Kurii bardziej ewangelizacyjny charakter, zmieniając jej biurokratyczny styl w bardziej misyjny.

DEON.PL POLECA

Konstytucja poszerza działalność Kurii o ścisłą współpracę z poszczególnymi episkopatami i diecezjami na całym świecie. - Dzięki tym zmianom powstała przestrzeń do słuchania i dialogu pomiędzy Kościołami lokalnymi a Kurią Rzymską - wyjaśnia mianowany wczoraj kard. Leonardo Steiner. - Teraz nie będziemy już przyjeżdżali do Rzymu, żeby zdać raport z tego, co zrobiliśmy, ale by wspólnie rozważyć, jaką drogą iść. To daje nadzieję na Kościół bardziej braterski, który akceptuje kulturową różnorodność - dodaje arcybiskup Manaus w brazylijskiej Amazonii.

Konsystorz nadzwyczajny jest także okazją do poznania się członków kolegium kardynalskiego, które wzbogaciło się wczoraj o 20 nowych purpuratów. Niektórzy z nich pochodzą z peryferii świata i krajów bardzo różniących się między sobą kulturowo. To efekt wizji papieża Franciszka, któremu zależy, by kraje, które nigdy nie miały kardynała, były teraz reprezentowane w tym gremium. Członkowie kolegium różnią się więc od siebie o wiele bardziej niż w czasie poprzednich pontyfikatów, nie tylko kulturowo, ale także pod względem wrażliwości duszpasterskiej. Pochodzenie z różnych stron świata uniemożliwia im też regularne spotykanie się w Rzymie, dlatego odbywające się obecnie wydarzenie jest tak cenne.

- Panuje atmosfera synodalna - powiedział dziennikarzom kard. Juan José Omella y Omella, arcybiskup Barcelony i przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii, określając klimat pierwszego dnia spotkania kardynałów z papieżem w Watykanie.

- Jak ewangelizować nasz kontynent? Wszyscy ochrzczeni muszą być ewangelizowani - brzmiała odpowiedź hiszpańskiego purpurata: "Jak? Słowami, ale przede wszystkim czynami: miłosierdziem, bliskością, słuchaniem, czułością". Kardynał Omella potwierdził też obecność na spotkaniu w Nowej Auli Synodu kardynała Angelo Becciu, byłego prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który 24 września 2020 r. złożył rezygnację z pełnionych funkcji oraz praw związanych z godnością kardynalską.

Dymisję tę wiązano ze skandalem finansowym związanym z inwestycją Watykanu w londyńską transakcję na rynku nieruchomości, która doprowadziła do utraty przez Stolicę Apostolską milionów euro z tytułu opłat wnoszonych na rzecz pośredników.

Źródło: KAI / tk / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin

Czy Bóg jest dla nas żywą rzeczywistością, czy też tylko frazesem bez żadnych konsekwencji? Czy rzeczywiście liczymy się z Jego mocą? Czy Bóg jest wśród nas rozpoznawalny? Jak, pomimo wszystkich ludzkich zaciemnień, sprawić, abyśmy w...

Skomentuj artykuł

Watykan: ewangelizacja i reforma Kurii rzymskiej tematami obrad kardynałów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.