Watykan: hiszpański jezuita pokieruje Sekretariatem ds. Gospodarczych

Watykan: hiszpański jezuita pokieruje Sekretariatem ds. Gospodarczych
(fot. ©RobertBallecer / Prensa Jesuitas)
PAP / KAI / kk

Ojciec Święty mianował prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ, radnego generalnego Towarzystwa Jezusowego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Zastąpi na tym stanowisku Australijczyka, kard. Georga Pella.

Wakat na stanowisku, porównywalnym z urzędem ministra finansów, był wolny, odkąd papież urlopował kardynała Pella, by stawił się przed sądem w Melbourne na procesie, w którym był oskarżony o czyny pedofilii w latach 90. Dostojnik został skazany na 6 lat więzienia, w którym przebywa od marca tego roku. Obecnie czeka na rozpatrzenie apelacji, przyjętej w środę przez Sąd Najwyższy Australii.

Nowy prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych, ks. Juan Antonio Guerrero Alves, SJ urodził się w Mérida (Hiszpania) 20 kwietnia 1959 r. i wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w 1979 r. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1992 r. Uzyskał następujące stopnie naukowe: licencjat z ekonomii na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie (1986), licencjat z filozofii i literatury na tym samym uniwersytecie (1993) oraz licencjat kanoniczny z teologii na Papieskim Uniwersytecie Comillas (1994).

Był profesorem filozofii społecznej i politycznej na Papieskim Uniwersytecie Comillas (1994-1997 i 1999-2003), magistrem nowicjatu jezuickiego w Hiszpanii (2003-2008), przełożonym prowincjalnym prowincji kastylijskiej (2008-2014), ekonomem Towarzystwa Jezusowego w Mozambiku (2015-2017) i dyrektorem Kolegium św. Ignacego Loyoli (2016-2017) w tym samym kraju. Od 2017 r. jest delegatem przełożonego generalnego ds. domów i dzieł międzyprowincjalnych w Rzymie oraz radcą generalnym Towarzystwa Jezusowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: hiszpański jezuita pokieruje Sekretariatem ds. Gospodarczych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.