Watykan: na placu Świętego Piotra stanęła choinka i niezwykła drewniana szopka

Watykan: na placu Świętego Piotra stanęła choinka i niezwykła drewniana szopka
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
PAP / tk

Choinka z włoskiego regionu Abruzja i wykonana całkowicie z drewna szopka z miejscowości Sutrio we Friuli-Wenecji Julijskiej to tegoroczna świąteczna dekoracja na placu Świętego Piotra. Uroczyste zapalenie świateł choinki i odsłonięcie szopki odbyło się w sobotę.

Tysiące wiernych przybyli do Watykanu na spotkanie z papieżem Franciszkiem w rozpoczynający się w niedzielę Adwent, poczują już przedświąteczną atmosferę.

Choinka i szopka w Watykanie

Koło obelisku dekorowany jest świerk biały, przywieziony z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji, której początki sięgają średniowiecza. Położona jest w pobliżu rezerwatu przyrody. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z pobliskiego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

W szopce z prowincji Udine w krainie Carnia na północnym wschodzie Włoch, ustawionych zostanie łącznie 18 figur na powierzchni 116 metrów kwadratowych. Oświetli ją 50 lamp. Całość waży 16 ton.

To dzieło grupy artystów specjalizujących się w rzeźbie w drewnie. Jest wśród nich mieszkający od ponad 20 lat we Włoszech Ołeksander Sztejninher z Ukrainy.

Sutrio słynie z rzeźb w drewnie i jego obróbki. Przywieziona z tej miejscowości szopka w kształcie półkuli została wykonana w duchu zrównoważonego rozwoju środowiska, co bliskie jest papieżowi.

Niezwykła figura Dzieciątka Jezus

Figurkę Dzieciątka Jezus wyrzeźbiono wykorzystując drzewo, które runęło podczas katastrofalnego w skutkach huraganu na włoskiej północy przed czterema laty. Żadne drzewo nie zostało ścięte specjalnie po to, by wykonano z niego figury. Drewno pozyskano z planowanej ścinki drzew - wyjaśniono w Watykanie.

Ustawione zostaną też figury przedstawiające tradycyjne postaci typowe dla krainy Carnia: stolarza, tkaczki i obnośnego sprzedawcy, wędrującego z drewnianą skrzynią na plecach.

Szczególną wymowę będą miały figury dwóch mężczyzn: jeden z nich pomaga drugiemu podnieść się, by mógł wyruszyć w dalszą wędrówkę do Groty Betlejemskiej. Scena ta symbolizuje solidarność i niesienie pomocy.

W Auli Pawła VI, gdzie odbywają się papieskie audiencje, stać będzie zaś szopka z Gwatemali. Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na placu Świętego Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Salomea Łowicka FDC

Dzisiejsza kuchnia bardzo się zmienia, ale mimo wszystko cenimy w niej to, co dobrze znane. Lubimy, kiedy obok nowych smaków pojawiają się te tradycyjne, przywodzące na myśl nasz dom z okresu dzieciństwa. Dzieje się tak...

Skomentuj artykuł

Watykan: na placu Świętego Piotra stanęła choinka i niezwykła drewniana szopka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.