Watykan oferuje artykuły dla kibiców

Watykan oferuje artykuły dla kibiców
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

W Watykanie rozpoczęto sprzedaż niektórych artykułów adresowanych do katolickich kibiców piłki nożnej. W stoisku z pamiątkami w Muzeach Watykańskich można nabyć m.in. oficjalne koszulki drużyny watykańskiej. W sprzedaży są też plecaki i czapeczki z herbami Watykanu. Połowa dochodu jest przeznaczona na cele charytatywne, poinformował portal „Vatican News”.

Tradycja piłki nożnej w Watykanie sięga 1521 roku, gdy po raz pierwszy na dziedzińcu belwederskim, w obecności papieża Leona X, rozegrano prekursora futbolu - rodzaj rugby. Najstarszą, istniejącą dotychczas drużyną piłkarską Watykanu jest założona w 1966 roku „jedenastka” Muzeów Watykańskich. Swoje drużyny, które regularnie rozgrywają mecze mają też inne instytucje, np. Gwardia Szwajcarska. Od 2018 funkcjonuje też reprezentacja piłkarska kobiet.

Na płaszczyźnie międzynarodowej Watykan należy do nielicznych państw, które nie są członkami Światowej Federacji Piłki Nożnej FIFA. Na przestrzeni lat w drużynach piłkarskich reprezentujących Watykan byli także duchowni.

Źródło: KAI / kb

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magdalena Wolińska-Riedi

Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie 20 lat. Teraz rozmawia z innymi świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu, którzy jeszcze nigdy nie opowiadali o swoich przeżyciach. I choć o...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan oferuje artykuły dla kibiców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.