Franciszek: technologia powinna służyć ludziom, a nie izolować ich od siebie

Franciszek: technologia powinna służyć ludziom, a nie izolować ich od siebie
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / tk

Papież Franciszek, podczas konferencji Międzynarodowej Sieci Ustawodawców Katolickich, powiedział, że trzeba zbudować bardziej integrującą i zrównoważoną przyszłość. Technologia jest po to, aby służyć ludziom, a nie oddalać ich od siebie. Papież podkreślił, że politycy są wezwani do ochrony godności człowieka i służenia mu.

- Państwa rola jako parlamentarzystów jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Powołani, aby służyć dobru wspólnemu, jesteście teraz wezwani do współpracy, poprzez wasze działania polityczne, aby w pełni odnowić wasze wspólnoty i całe społeczeństwo. Nie tylko po to, by przezwyciężyć wirusa, ani nawet po to, by powrócić do status quo sprzed pandemii (nie, to byłaby porażka), ale by zająć się podstawowymi przyczynami, które kryzys ujawnił i spotęgował: ubóstwem, nierównością społeczną, powszechnym bezrobociem i brakiem dostępu do edukacji - mówił papież Franciszek podczas piątkowego spotkania z członkami Międzynarodowej Sieci Ustawodawców Katolickich.

Zachęcał ich, by w imię wyższych ideałów, wznosili się ponad spory i krytykę - W dobie politycznych rozłamów i polaryzacji parlamentarzyści i ogólnie: politycy nie zawsze cieszą się dużym szacunkiem. Nie jest to dla was nowością. Jakież jest jednak powołanie wyższe od służenia wspólnemu dobru i przedkładanie dobra wszystkich nad osobiste korzyści? Ono musi być zawsze waszym celem, ponieważ dobra polityka jest niezbędna dla powszechnego braterstwa i pokoju społecznego.

Papież Franciszek przypomniał, że wśród najważniejszych wyzwań współczesnego świata znajduje się zarządzanie zdobyczami technologii w taki sposób, aby służyły one dobru wspólnemu i poszanowaniu godności każdego człowieka - Pozostawione same sobie i siłom rynkowym, bez niezbędnych przepisów ustawodawczych i wskazówek innych władz, kierujących się poczuciem odpowiedzialności społecznej, innowacje te mogą zagrażać godności osoby ludzkiej. Nie chodzi jednak o hamowanie postępu technologicznego. Jednakże to narzędzia polityki i regulacji prawnych umożliwiają parlamentarzystom ochronę godności ludzkiej, wówczas gdy jest ona zagrożona. Myślę tu na przykład o pladze pornografii dziecięcej, o wykorzystywaniu danych osobowych, atakach na infrastrukturę o kluczowym znaczeniu, jak np. szpitale, o fałszywe informacje rozpowszechniane za pośrednictwem mediów społecznych itd.

Technologia powinna służyć ludziom

Na zakończenie Ojciec Święty podkreślił też, że realizowanie tych założeń wymaga zaangażowania polityków, stawiających dobro wspólne za cel swojej misji - Wszyscy jesteśmy wezwani do promowania ducha solidarności, poczynając od potrzeb najsłabszych i najbardziej pokrzywdzonych. Aby jednak uzdrowić świat, tak bardzo doświadczony przez pandemię, i zbudować bardziej integrującą i zrównoważoną przyszłość, w której technologia służy ludzkim potrzebom, a nie izoluje nas od siebie, potrzebujemy nie tylko odpowiedzialnych obywateli, ale także przygotowanych przywódców kierujących się zasadą dobra wspólnego - zaapelował Franciszek.

Głównym wydarzeniem organizowanym przez Międzynarodową Sieć Ustawodawców Katolickich jest coroczna 4-dniowa konferencja, która odbywa się w Rzymie i kończy się prywatną audiencją u Ojca Świętego w Watykanie. Celem tego spotkania jest proces informowania, prywatnej dyskusji, formacji wiary i budowania przyjaźni. To coroczne wydarzenie jest organizowane, aby zachęcać, wspierać i łączyć ustawodawców katolickich a tajże innych chrześcijańskich na całym świecie.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Franciszek: technologia powinna służyć ludziom, a nie izolować ich od siebie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.