Watykan: papież mianował nowego biskupa w Kinszasie

Watykan: papież mianował nowego biskupa w Kinszasie
(fot. youtube.com/CIDSE CathDevAgencies)
KAI / pch

Papież Franciszek mianował arcybiskupa Fridolina Ambongo Besungu OFMCap, dotychczasowego metropolitę Mbandka-Bikoro, koadiutorem archidiecezji Kinszasa - stolicy Demokratycznej Republiki Konga.

Ksiądz biskup Besungu będzie wspomagał 78-letniego kard. Laurenta Monsengwo Pasinyę, a z chwilą przyjęcia przez papieża rezygnacji purpurata należącego do Rady Kardynałów (K-9) zostanie jego następcą na stolicy w Kinszasie.

Abp Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap., urodził się 24 stycznia 1960 w Boto, w diecezji Molegbe. W 1981 roku złożył pierwsze śluby zakonne w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów, a śluby wieczyste w 1987 roku. Po studiach filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie 14 sierpnia 1988 roku. Uzyskał licencjat kanoniczny z teologii moralnej na Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie.

Po święceniach 2 lata pracował duszpastersko, a następnie był wykładowcą teologii moralnej na Uniwersytecie Katolickim w Kinszasie, był przełożonym kongijskiej wiceprowincji swojego zakonu, a także przełożonym konsulty wyższych przełożonych zakonnych w Demokratycznej Republice Konga. 22 listopada 2004 roku św. Jan Paweł II mianował go biskupem Bokungu-Ikela, a 12 listopada 2016 roku Franciszek mianował go arcybiskupem-metropolitą Mbandaka-Bikoro. Od czerwca 2016 roku jest wiceprzewodniczącym episkopatu Demokratycznej Republiki Konga.

Na terenie archidiecezji w Kinszasie mieszka niemal 11 mln osób, z czego katolicy stanowią 55 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: papież mianował nowego biskupa w Kinszasie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.