Archidiecezja seulska wesprze finansowa jedną z archidiecezji w Afryce Zachodniej

Archidiecezja seulska wesprze finansowa jedną z archidiecezji w Afryce Zachodniej
(fot. giulio napolitano / shutterstock.com)
KAI / kk

Wspieranie zrównoważonego rozwoju w dziedzinie medycyny i nauczana oraz pomoc finansowa dla Burkina Faso - to główne cele porozumienia zawartego przez archidiecezje seulską i Wagadugu w stolicy Burkina Faso.

W ciągu najbliższych trzech lat ta pierwsza będzie wspierać materialnie różne projekty siostrzanej kościelnej jednostki terytorialnej w Afryce Zachodniej i pomoże w formacji kapłańskiej seminarzystów z Wagadugu, zapraszając ich na studia w seminarium w Seulu.

Wsparcie medyczne rozpocznie się od nawiązania współpracy między szpitalami katolickimi: Matki Bożej w stolicy Korei Południowej i im. Pawła VI w stolicy Burkina Faso. W tym zachodnioafrykańskim kraju średnia długość życia nie przekracza 50 lat i jest jedną z najniższych na świecie, śmiertelność dzieci sięga 92 promilli, szerzą się ciężkie choroby endemiczne, których zwalczanie jest bardzo trudne w tych warunkach.

Po podpisaniu porozumienia metropolita Seulu kard. Andrew Yeom Soo-jumg przypomniał i podkreślił, że słowo "communio', oznaczające wspólnotę, wywodzi się z łacińskich wyrazów “cum" i “munus", czyli "dzielić brzemię innych". Wyraził radość i głębokie zadowolenie,b że może "ogłosić przyjaźń między dwiem archidiecezjami".

Podobne uczucia wyraził arcybiskup Wagadugu kard. Philippe Nakellentuba Ouédraogo. Przypomniawszy, że kardynałem mianował go papież Franciszek w tym samym dniu, co kard. Yeoma, zaznaczył, że widzi w tym "znak, który myślowo pobudza do współpracy". Zauważył, że "w przeszłości skupialiśmy się na pracy z Kościołami europejskimi" a dziś "czekam z niecierpliwością na naszą współpracę z Kościołem koreańskim i na dalsze zaangażowanie w dziedzinie ewangelizacji". Zapewnił, że "wysoko ceni to wszystko, co archidiecezja seulska zrobiła dla nas".

DEON.PL POLECA

W czasie pobytu w Burkina Faso gość z Korei Południowej uczestniczył w obchodach 50-lecia sanktuarium maryjnego w Yagma (w środkowej części kraju), pobłogosławił ambulans, podarowany Wagadugu i spotkał się z prezydentem kraju Rochem Markiem Christianem Kabore.

Burkina Faso jest jednym z tych krajów Afryki Zachodniej, które należą do najuboższych i najbardziej potrzebujących pomocy międzynarodowej, od której sa one w wielkim stopniu uzależnione. Znajduje się na 181. miejscu wskaźnika rozwoju społecznego (HDI), ogłaszanego co roku przez ONZ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Archidiecezja seulska wesprze finansowa jedną z archidiecezji w Afryce Zachodniej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.