Watykan: Po raz pierwszy od 200 lat rozpoczęła się konserwacja baldachimu Berniniego

Watykan: Po raz pierwszy od 200 lat rozpoczęła się konserwacja baldachimu Berniniego
Fot. andrea izzotti / depositphotos.com
PAP / tk

Rusztowania wysokości prawie 10-piętrowego bloku ustawiono w bazylice Świętego Piotra, gdzie rozpoczęła się konserwacja położonego nad głównym ołtarzem baldachimu stworzonego w XVII w. przez Giovanniego Lorenzo Berniniego. Prace, pierwsze od ponad dwustu lat, odbywają się w ramach przygotowań do Roku Świętego 2025.

Majestatyczny baldachim, wykonany z brązu, złota i drewna będzie gotowy po konserwacji w końcu listopada, czyli na miesiąc przed inauguracją Wielkiego Jubileuszu. Wyjaśniono zarazem, że uroczystości religijne, także Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy odbędą się w bazylice w warunkach pełnego bezpieczeństwa. Zgodę na prace wyraził papież Franciszek.

DEON.PL POLECA
- To zasadnicza część, wokół której skupia się cała architektura bazyliki - powiedział dziennikarzom rzecznik bazyliki franciszkanin Enzo Fortunato.

Odpowiedzialny za kwestie techniczne inżynier Alberto Capitanucci podkreślił, że baldachim ma 30 metrów wysokości, a statuy 4 metry. - To dzieło monumentalne i mam nadzieję, że taki będzie też rezultat robót - dodał.

Rusztowania będą pokryte materiałami, ale nie zostaną ozdobione malowidłami, jak często ma to miejsce, ponieważ - jak wyjaśniono - potrzebne jest światło do prowadzenia prac.

Ostatnia wielka konserwacja dzieła Giovanniego Lorenzo Berniniego odbyła się w 1758 roku i trwała trzy miesiące. Ukończony w 1633 roku baldachim uważany jest za największy artystyczny odlew z brązu. Waży 60 ton. Papież Urban VIII zlecił Berniniemu jego wykonanie, gdy rzeźbiarz miał 25 lat.

Wielki symbol sztuki baroku składa się z utrzymujących całą strukturę czterech spiralnych kolumn z nałożonymi na nie złoceniami. Udekorowane są one rzeźbami przedstawiającymi m.in. liście drzew oliwnych i laurowe, jaszczurki, a także pszczoły - symbol rodu Barberinich, do którego należał papież Urban VIII. Są tam też wizerunki ciężarnej kobiety.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Watykan: Po raz pierwszy od 200 lat rozpoczęła się konserwacja baldachimu Berniniego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.