Watykan: Szwajcaria otworzy ambasadę przy Stolicy Apostolskiej

Watykan: Szwajcaria otworzy ambasadę przy Stolicy Apostolskiej
fot. Depositphotos
KAI / pk

Szwajcaria otworzy 6 maja ambasadę przy Stolicy Apostolskiej. Placówkę dyplomatyczną zainauguruje prezydent Rekonfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassis - zapowiedział ukazujący się w niedziele "NZZ am Sonntag".

Dotychczas Szwajcarię reprezentował przy Stolicy Apostolskiej ambasador rezydujący w Słowenii. Sytuacja ta nie pozwalała jednak na przygotowanie i obsługę coraz częstszych wizyt w Watykanie przedstawicieli władz szwajcarskich wysokiego szczebla, które wymagały dyplomatycznej obecności na miejscu. Ambasada przy Stolicy Apostolskiej umożliwi więc prowadzenie bardziej regularnego dialogu obu stron.

Długa historia relacji Szwajcarii z Watykanem

Relacje dyplomatyczne między Konfederacją Szwajcarską i Stolicą Apostolską mają długą historię. Papieże mają swych przedstawicieli w Szwajcarii od 1586 roku, z przerwą w latach 1873-1920. Natomiast Szwajcaria jest reprezentowana w Watykanie zaledwie od 1991 roku przez ambasadorów rezydujących kolejno w: Bernie, Pradze, Genewie, ponownie w Bernie i obecnie w Lublanie.

Placówka dyplomatyczna przy Stolicy Apostolskiej ma zajmować się także relacjami z Maltą i San Marino. Decyzję w sprawie jej otwarcia podjęła szwajcarska Rada Federalna w 2021 roku, a potwierdził ją tamtejszy parlament.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: Szwajcaria otworzy ambasadę przy Stolicy Apostolskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.