Wdowiec, ojciec i dziadek przyjął święcenia kapłańskie

Wdowiec, ojciec i dziadek przyjął święcenia kapłańskie
fot. Pawel Horosiewicz / Depositphotos
KAI / pk

W katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Quilmes w zespole miejskim Wielkiego Buenos Aires miejscowy biskup Carlos Tissera wyświęcił 13 grudnia na kapłana 66-letniego Roberto Wrighta - wdowca, ojca 5 dzieci i dziadka. Jako swoją dewizę urodzony w Paragwaju neoprezbiter przyjął słowa św. Piotra, skierowane do Jezusa: "Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham" (J 21, 17).

Liturgię, połączoną z obrzędem święceń, koncelebrowali biskupi-seniorzy: Quilmes - Luis Teodórico Stöckler i Río Gallegos - Juan Carlos Romanín oraz liczni księża z diecezji Quilmes.

We wprowadzeniu do uroczystości bp Tissera zapewnił nowego kapłana, że Kościół tutejszy "cieszy się" z tego powodu, dodając, że "twoi bracia księża przyjmują cię z radością". Nawiązując do posługi diakona stałego, którą pełnił on wiele lat przed swymi święceniami, biskup oświadczył, że również "twoi towarzysze na długiej drodze diakonijnej są głęboko uradowani i wdzięczni Bogu" za tę uroczystość.

"Twoja zmarła żona wykuwała w tobie miłość"

W kazaniu główny celebrans wskazał, iż "bycie kapłanem będzie połączone z cierpieniem z Jezusem, noszeniem Jego ran odciśniętych na naszym życiu, z umieraniem z Nim, gdy oddawał On swoje życie". Kaznodzieja wspomniał o pierwszym powołaniu Bożym w życiu neoprezbitera - do małżeństwa, "we wzajemnym oddawaniu się sobie, idąc za Nauczycielem w służbie w codziennej pracy i na rzecz wspólnot". Zwrócił uwagę, że "z tej miłości małżeńskiej narodziły się te dzieci, które teraz ci towarzyszą: Noelia, Roberto, Esteban, María de los Ángeles i Alejo".

Dodał, że "twoja zmarła żona Perla Noemí wykuwała w tobie miłość człowieka, który oddaje się cały innym a twoje dzieci ukształtowały cię jako opatrznościowego ojca oraz jako pracownika wiernego, pełnego poświęcenia i odpowiedzialnego". A w miejscach pracy ks. Wright umiał "zyskać szacunek i być cenionym przez swych kolegów i przełożonych, dzieląc się wielkodusznie i twórczo swymi darami".

Biskup podziękował także obecnej na Mszy sędziwej matce neoprezbitera Casimirze Gómez, która - jak zaznaczył - "przekazała mu, dzięki swej miłości macierzyńskiej i głębokiej wierze, istotę Ewangelii".

Wyraził ponadto wdzięczność kapłanom-formatorom, m.in. ks. Miguelowi Hrymaczowi, który jako pierwszy rozeznał powołanie w przyszłym duchownym, oraz tym wszystkim, którzy mu towarzyszyli w okresie przygotowań do kapłaństwa.

Szczególną chwilą w czasie obrzędu święceń było wręczenie neoprezbiterowi - po nałożeniu nań rąk przez głównego celebransa i koncelebransów - szat kapłańskich przez jego dzieci i wnuki.

Przed zakończeniem Mszy ks. Wright podziękował obu biskupom ze swej diecezji: obecnemu i seniorowi, pozostałym kapłanom i tym wszystkim, którzy towarzyszyli mu na drodze do kapłaństwa, a także trzem wspólnotom parafialnym, w których posługiwał wcześniej jako diakon stały. Oddzielnie wyraził wdzięczność swej zmarłej małżonce, jak również swym dzieciom.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Wdowiec, ojciec i dziadek przyjął święcenia kapłańskie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.