Wiara prowadzi do sukcesów w nauce. Potwierdzają to badania

Wiara prowadzi do sukcesów w nauce. Potwierdzają to badania
Fot. Jeswin Thomas / unsplash.com
vaticannews.va / tk

Wierzący uczniowie częściej osiągają sukcesy zarówno w szkole, jak i na studiach. Takie wnioski płyną z badań brytyjskiej socjolog Ilany M. Horwitz, która na Uniwersytecie w Oksfordzie przedstawiła pracę nt. wpływu religii na sukces akademicki.

Trudno ją posądzać o stronniczość a tym bardziej o apologię wiary, ponieważ deklaruje się jako agnostyczka i propagatorka ideologii gender.

Jej opracowanie komentuje włoski portal katolicki La Nuova Bussola Quotidiana. Socjolog przypomina, że jednym z elementów największego wsparcia dla młodych ludzi jest wiara. Opierając się na różnych źródłach, w tym National Study of Youth and Religion, National Student Clearinghouse i ponad 200 wywiadach, zauważa, że religijność nie tylko wpływa na wyniki w nauce, ale czyni to w sposób pozytywny i na różnych etapach edukacji.

Jej badania, które szeroko komentował ostatnio Wall Street Journal, wskazują, że w szkole średniej pobożni uczniowie mają o 10 proc. wyższe szanse na osiągnięcie sukcesu, a następnie aż o 40 proc. większe na ukończenie studiów i zdobycie końcowego dyplomu.

Wpływ wiary na naukę

Badając wpływ religijności na wyniki w nauce socjolog wzięła pod uwagę też takie zmienne, jak pochodzenie uczniów, dochód rodziny i płeć. Według Horowitz sekret sukcesu tkwi w mentalności oraz metodologii, które przekazuje wiara. Chodzi m.in. o sumienność, samodyscyplinę, zorganizowanie, poszanowanie zasad, wytrwałość i umiejętność współpracy.

DEON.PL POLECA

Wnioski wyciągnięte przez Horwitz potwierdzają wcześniejsze badania prowadzone głównie przez chrześcijańskich naukowców (brakuje reprezentatywnych badań naukowców innych religii). Mówią one, że wiara ma pozytywny wpływ na prowadzenie młodych ludzi ku prawdziwie dojrzałemu i dorosłemu życiu.

Źródło: vaticannews.va / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

Jak żyć w obecności Boga?
Co zrobić, by modlitwa była czymś tak naturalnym jak oddech?
Czy kontemplacja może być porywająca?

Ojciec Franz Jalics SJ był cenionym na całym świecie kierownikiem duchowym, mistrzem modlitwy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wiara prowadzi do sukcesów w nauce. Potwierdzają to badania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.