Polscy naukowcy stworzyli miniaturowe laboratorium. Umieszczono je na ziemskiej orbicie

Polscy naukowcy stworzyli miniaturowe laboratorium. Umieszczono je na ziemskiej orbicie
Fot. NASA / unsplash.com
PAP / tk

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu opracowali miniaturowe laboratorium, które ma zbadać wpływ mikrograwitacji i kosmicznego promieniowania na działanie konkretnych leków onkologicznych. Zostało już umieszczone na ziemskiej orbicie.

Przez najbliższe dni badacze będą na bieżąco analizować dane, przesyłane wprost z orbity do urządzeń we wrocławskim laboratorium – podano w komunikacie UM we Wrocławiu.

Laboratorium wielkości szkiełka

Jak wskazano, skonstruowany przez naukowców bio-nanosatelita jest jednym z trzech umieszczonych na orbicie w ramach tego projektu. - Nasz LabSat jest wielkości szkiełka mikroskopowego, ale jest to laboratorium zintegrowane, zapewniające odpowiednie środowisko, konieczne do przeżycia badanych próbek biologicznych - powiedziała dr hab. Julita Kulbacka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Naukowiec dodała, że dla podtrzymania funkcji życiowych próbek biologicznych konieczna jest właściwa wilgotność, temperatura, oświetlenie, dopływ gazu i mediów. - Stworzenie takich warunków było największym wyzwaniem w naszej pracy, ale dzięki interdyscyplinarnemu zespołowi udało się. W pierwszym etapie przeprowadziliśmy testy na Ziemi, teraz układ jest sprawdzany na orbicie. Wyniki projektu zostaną wykorzystane do opracowania uniwersalnego bio-nanosatelity umożliwiającego prowadzenie zróżnicowanych badań – powiedziała dr hab. Kulbacka.

DEON.PL POLECA

Jednym z zagadnień, które chcą zbadać wrocławscy naukowcy dzięki „kosmicznemu laboratorium”, jest wpływ mikrograwitacji i kosmicznego promieniowania na działanie konkretnych leków onkologicznych i to w jaki sposób te czynniki mogą wpłynąć na ludzkie zdrowie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polscy naukowcy stworzyli miniaturowe laboratorium. Umieszczono je na ziemskiej orbicie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.