Polska uczestnikiem misji kosmicznych NASA. Mogą okazać się przełomowe

Polska uczestnikiem misji kosmicznych NASA. Mogą okazać się przełomowe
Fot. Bryan Goff / unsplash.com
PAP / tk

Polska weźmie udział w dwóch misjach kosmicznych przygotowywanych przez NASA - poinformowała w piątek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Wyniki badań mogą przynieść przełomowe odkrycia dalekiego kosmosu - dodano.

Jak przekazała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), udział Polski w misjach Arcus i Gamow Explorer przewiduje opracowanie i dostarczenie elementów instrumentów naukowych przez Centrum Badań Kosmicznych PAN we współpracy z polskim przemysłem.

"Udało nam się zintegrować polski sektor kosmiczny i wspólnie przygotować ofertę dla NASA, która została przyjęta. Przed nami mnóstwo pracy, ale wyniki badań każdej z tych misji mogą przynieść przełomowe odkrycia dalekiego kosmosu" – stwierdził prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna cytowany w piątkowej informacji.

Jak wyjaśniła PAK, celem misji Arcus są obserwacje Wszechświata w zakresie promieniowania rentgenowskiego, które powstaje w czasie najbardziej energetycznych zdarzeń w kosmosie. "Dzięki zastosowaniu przepuszczalnych siatek dyfrakcyjnych, specjalnie przystosowanych do badania widma w paśmie rentgenowskim, misja dostarczy wysokiej rozdzielczości obserwacji gorącego gazu zgromadzonego w galaktykach, gromadach galaktyk oraz w bliskim otoczeniu czarnych dziur" - wskazano. Misja ma umożliwić polskim naukowcom udział w nowatorskich badaniach dot. rozkładu i ewolucji gorącej materii i jej składu chemicznego.

Z kolei misja Gamow Explorer "dostarczy unikalnych obserwacji najodleglejszych błysków gamma w tzw. epoce rejonizacji", co umożliwi badanie procesów formowania pierwszych gwiazd i galaktyk we wczesnym Wszechświecie. W pracach zespołu Gamow Explorer uczestniczą naukowcy z sześciu polskich uczelni i instytutów naukowych.

DEON.PL POLECA

Wyniki pierwszej fazy naboru mają być znane w drugiej połowie 2022 r. "Wystrzelenie wybranej misji planowane jest na 2028 r." - dodano.
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

"Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej"...

Skomentuj artykuł

Polska uczestnikiem misji kosmicznych NASA. Mogą okazać się przełomowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.