Wielki Post 2022. Tegoroczne Drogi Krzyżowe pod znakiem modlitw w intencji Ukrainy
Modlitwom, Drogom Krzyżowym czy koncertom pasyjnym pod koniec tegorocznego Wielkiego Postu towarzyszą często intencje nawiązujące do sytuacji w Ukrainie. O pokój za naszą wschodnią granicą i ustanie rosyjskiej agresji modlą się katolicy także w ramach inicjatyw ekumenicznych.
Katolicy rzymscy, grekokatolicy, prawosławni i ewangelicy z Polski i Niemiec będą się modlić w środę w szczecińskiej katedrze św. Jakuba Apostoła w intencji pokoju w Ukrainie. Nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, a kazanie wygłosi biskup ewangelicki Christian Stäblein z Berlina.
Drogi Krzyżowe 2022
Modlitwa chrześcijan z terenów przygranicznych nad Odrą i Nysą Łużycką odbędzie się w ramach drugiej już konsultacji ekumenicznej. Do pierwszej konsultacji doszło w 2019 r. we Frankfurcie nad Odrą. Złożyły się na nią wspólne rozmowy i modlitwy chrześcijan zamieszkujących ten obszar.
W nabożeństwie weźmie udział m.in. przedstawiciel prawosławnego arcybiskupa wrocławsko-szczecińskiego Jerzego, ks. Paweł Stefanowski, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Szczecinie. Eparchię wrocławsko-koszalińską Kościoła greckokatolickiego w Polsce reprezentował będzie ks. Robert Rosa.
Również w Szczecinie w intencji pokoju w Ukrainie i na świecie będą się modlić uczestnicy Drogi Krzyżowej, która odbędzie się w piątek 8 kwietnia. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 20.00 na Placu Lotników, a zakończy przy Figurze św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.
W intencji pokoju w Ukrainie zostanie odprawiona w Wielki Piątek 15 kwietnia Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie. Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim. Razem będą się modlić na ulicach Warszawy katolicy łacińscy i greccy.
- Zapraszam wszystkich! Ta Droga Krzyżowa będzie modlitwą o pokój i za cierpiącą Ukrainę - podkreśla metropolita warszawski. Swoje zaproszenie skierował także do Ukraińców, których w Warszawie mieszka obecnie ok. 400 tys.
Kard. Nycz ma nadzieję, że będzie to także okazja do refleksji nad wciąż aktualną myślą Jana Pawła II, który w 1979 r. w Gnieźnie mówił o “dwóch płucach” Europy, na którą składają się wielkie tradycje Zachodu i Wschodu.
Poszczególnym stacjom Centralnej Drogi Krzyżowej będą towarzyszyły rozważania przygotowane w przez Wojciecha Modesta Amaro wraz z małżonką Agnieszką. Tematyka będzie dotyczyła miłosierdzia Bożego, także w kontekście wojny w Ukrainie.
Droga Krzyżowa wyruszy o godz. 20:00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny, następnie przejdzie ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego. Później ulicą Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.
Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś zaprasza do modlitwy o pokój w Ukrainie podczas Ekumenicznej Drogi Krzyżowej ulicami Łodzi. Odbędzie się ona w piątek 8 kwietnia. Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 19.00 przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283), następnie przewidziano przejście ul. Piotrkowską do ul. Tuwima i zakończenie przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Sienkiewicza 38). Uczestnicy nabożeństwa są proszeni o przyniesienie świec.
W wielu miejscach zapowiedzi wielkopostnych wydarzeń przyozdobiono w niebiesko-żółte ukraińskie barwy narodowe. Informacjom w języku polskim towarzyszą napisy w języku ukraińskim. Także rozważania dróg krzyżowych przetłumaczono na język naszych wschodnich sąsiadów.
Źródło: KAI / kb
Skomentuj artykuł