Rozważania drogi krzyżowej. Teksty, które pomogą przygotować nabożeństwo

Rozważania drogi krzyżowej. Teksty, które pomogą przygotować nabożeństwo
Droga krzyżowa w Travniku. Fot. Depositphotos.com
DEON.pl

Szukasz rozważań drogi krzyżowej, by przygotować nabożeństwo dla swojej parafii lub wspólnoty? A może nie możesz wziąć udziału w publicznej drodze krzyżowej i chcesz pomodlić się nią w domu? Oto sześć różnych rozważań drogi krzyżowej, które mogą ci w tym pomóc.

1. Droga krzyżowa z cierpiącymi

Wszyscy przeżywamy ostatnio wojnę na Ukrainie i cierpienie ludzi, którzy doświadczają przemocy. Oto rozważania drogi krzyżowej, które nawiązują do tragicznych wydarzeń na Ukrainie i pomagają uwierzyć w to, że Bóg nie porzucił świata, a Chrystus jest razem tymi, którzy cierpią.

"Bóg nie potrafił biernie przyglądać się cierpieniu ludzi, których kocha bardziej, niż najlepszy rodzic kocha swoje własne dziecko" - pisze Dominik Dubiel SJ

2. Droga krzyżowa inspirowana psalmami

W Ewangelii Jezus bardzo często cytuje wersety różnych psalmów i bez wahania można powiedzieć, że jako pobożny Żyd nimi właśnie się modli i nimi żyje. Oto rozważania drogi krzyżowej, inspirowane psalmami, które towarzyszyły Jezusowi przez całe ziemskie życie.

"Eli, Eli, lema sabachthani" - czyli: "Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił?" - to słowa Jezusa konającego na krzyżu. Wbrew pozorom nie jest to okrzyk zwątpienia i rozpaczy, ale zaufania i wiary. Dlaczego? Bo to pierwsze słowa Psalmu 22, który mówi o tym, że Bóg wybawia udręczonego psychicznie i fizycznie człowieka z sytuacji bez wyjścia i przemienia ją w czas chwały i zwycięstwa. 

DEON.PL POLECA

 

3. Kontemplacyjna droga krzyżowa

Kontemplacyjna droga krzyżowa zachęca do wyobrażenia sobie siebie w rolach ludzi, którzy spotykają Jezusa niosącego krzyż. Stań się na chwilę Piłatem, Maryją, Szymonem, człowiekiem z tłumu, Weroniką, by spojrzeć w swoje serce i odkryć, jak możesz się nawrócić, co zrobić dla Jezusa i dla siebie.

"Stań się na chwilę obserwatorem z tłumu. Widzisz jak Jezus pada pod krzyżem. Myślisz sobie, że musi to być coś naprawdę ciężkiego. Przecież dopiero co dostał go na ramiona, a już leży umęczony. Słyszysz huk drewna o ziemię, widzisz unoszący się nad ziemią kurz. Patrzysz na to jak na widowisko. Trochę ze współczuciem, trochę z podziwem, że Jezus się podnosi. Nie bierzesz udziału, tylko obserwujesz..."

 

 

4. Droga krzyżowa pisana przez dzieci

„Drogi Jezu, pomóż nam każdego dnia nieść nasze krzyże, tak jak Ty niosłeś swój. Pomóż nam stawać się coraz bardziej dobrymi: być takimi, jakimi Ty chcesz, abyśmy byli. I dziękuję Ci, bo wiem, że zawsze jesteś blisko mnie i że nigdy mnie nie opuszczasz, zwłaszcza wtedy, gdy najbardziej się boję, i ponieważ posłałeś mi mojego Anioła Stróża, który chroni mnie i oświeca każdego dnia. Amen.” – to fragment tekstu papieskiej drogi krzyżowej z 2021 roku, pisanej przez włoskie dzieci i młodzież.  

W swej prostocie i konkretności te medytacje głęboko poruszają serca, skłaniają do myślenia, wzbudzają pragnienie bardziej sprawiedliwego i szczęśliwego świata.

5. Droga krzyżowa – rozważanie audio ks. Piotra Pawlukiewicza

"Każdy z nas już w swoim życiu doświadczył krzyża. Byliśmy niesłusznie osądzani, doświadczaliśmy fizycznego cierpienia. Wiemy, czym jest ból grzechu, upokorzenie upadku. Wiemy, co to krzyż rozstania z kimś bliskim. I może nam się wydawać, że już jakoś temat krzyża przerobiliśmy, jak przerabia się materiał na uczelni czy w szkole. Ale Chrystus prowadzi nas na dalsze stacje i okazuje się, że nadal są ludzie, których trzeba opuszczać, że znajdą się tacy, którzy nam się przeciwstawią. Nagle okazuje się, że popełniamy te same grzechy. I znowu trzeba powstawać..." - mówi we wstępie ksiądz Piotr Pawlukiewicz.

Półgodzinne nagranie będzie bardzo pomocne, gdy chcesz pomodlić się nabożeństwem drogi krzyżowej sam w domu.

6. Droga krzyżowa dla kobiet

Możesz odkryć swoją kobiecość poprzez rozważania drogi krzyżowej. "Naucz mnie Twojego spojrzenia na moją kobiecość" – pisze autorka drogo krzyżowej dla kobiet. Bardzo krótkie rozważania „drogi krzyżowej kobiecego serca” przygotowała s. Łucja Sowińska ze Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana. Te rozważania będą dobrą pomocą, gdy chcesz pomodlić się w domu nabożeństwem drogi krzyżowej.

"Weronika. Czystość spojrzenia i dotyku. Twarz Kobiety Odkupionej. Jezu, dziękuję za każdą spowiedź, Eucharystię, chwile z Tobą sam na sam. Dziękuje za odbicie piękna Twego oblicza na moim kobiecym sercu."

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ

Panie Jezu, dziękujemy Ci za Twoje poniżenie i upokorzenie, które otworzyły nam drogę do chwały; za Twoją Boską pokorę i łagodność, które zdemaskowały pychę i przemoc tego świata. Daj nam łaskę, byśmy nieustannie mieli przed...

Skomentuj artykuł

Rozważania drogi krzyżowej. Teksty, które pomogą przygotować nabożeństwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.