Psychoterapeuta: nie wszystkie formy religijności przynoszą owoce

Psychoterapeuta: nie wszystkie formy religijności przynoszą owoce
dr Andrzej Molenda / DEON.pl

- W religijności nie ma miejsca na wszystko, co znajduje się w modlitewniku i w internecie - mówi dr Andrzej Molenda w piątym odcinku wielkopostnego cyklu "Pułapki niedojrzałej religijności".

- Piątym wymiarem dojrzalej religijności jest umiejętność rozróżniania w niej elementów, które są ważne od elementów nieistotnych, pobocznych czy też przypadkowo związanych z religijnością - wyjaśnia psychoterapeuta.

Według niego religijność pełna jest różnego rodzaju modlitw, nabożeństw i from związanych z rytuałami kościelnymi, przepisami kultu i życiem wiernych. Nie wszystkie z nich są istotne dla religijności i nie wszystkie decydują o jej owocach. - Niektóre z form religijności są ważnym elementem życia religijnego, bycia we wspólnocie, integracji ze społecznością wiernych, a niektóre nie - wyjaśnia psychoterapeuta.

"W religijności nie ma miejsca na wszystko, co znajduje się w modlitewniku"

Dr Andrzej Molenda zwraca uwagę na to, że nie zawsze jesteśmy w stanie rozróżniać istotne elementy naszej religijności od nieistotnych.

DEON.PL POLECA

- Możemy pogubić się pośród wielu modlitw, przykazań, nabożeństw i przepisów - mówi i dodaje: "Nasze życie nie jest z gumy, nie przymnożymy sobie czasu. W religijności nie ma więc miejsca na wszystko, co znajduje się w modlitewniku i w internecie. Nie wszystko musi być realizowane".

Cykl wielkopostny "Pułapki niedojrzałej religijności". Odcinek 5

Czy wiara może oddalać od Boga? Okazuje się, że tak. Niedojrzała i niezdrowo przeżywana religijność często wyrządza wiele szkód. Zdarza się, że osoby niedojrzałe religijnie przez lata tkwią w fałszu, uważając Boga za surowego sędziego, a nawet zmagając się z nerwicami na tle religijnym. Czym jest niedojrzała religijność, skąd bierze się fałszywy obraz Boga i kiedy osoby niedojrzałe religijnie powinny szukać pomocy? Na te i inne pytania w wielkopostnym cyklu wideo zatytułowanym "Pułapki niedojrzałej religijności" odpowie dr Andrzej Molenda, psychoterapeuta i rekolekcjonista, współautor książki "Kiedy wiara oddala od Boga. Rozmowy o niedojrzałej religijności", która ukazała się 23 marca.

 

Andrzej Molenda - doktor nauk humanistycznych, absolwent psychologii i religioznawstwa UJ, psychoterapeuta, wykładowca akademicki, autor książki Rola obrazu Boga w nerwicy eklezjogennej (2005).

 

Zobacz pozostałe odcinki cyklu "Pułapki niedojrzałej religijności":

  1. Odcinek pierwszy: Motywacja religijna
  2. Odcinek drugi: Obraz Boga
  3. Odcinek trzeci: Wiara podstawą religijności
  4. Odcinek czwarty: Kryzys
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Molenda, Kama Hawryszków

Czy nasza relacja z Bogiem może być niszcząca?
Kiedy wiara oddala od Boga, zamiast do Niego przybliżać?
Czy można być praktykującym katolikiem, przyjmować sakramenty i być niewierzącym?

Niedojrzała religijność wpływa na wiele sfer...

Skomentuj artykuł

Psychoterapeuta: nie wszystkie formy religijności przynoszą owoce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.