Wierni napisali list do bpa Kasyny i są gotowi rozmawiać z nuncjuszem. Nie chcą odejścia swojego proboszcza

Wierni napisali list do bpa Kasyny i są gotowi rozmawiać z nuncjuszem. Nie chcą odejścia swojego proboszcza
Fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER / depositphotos.com
kociewiak.pl

- Ksiądz Darek, jak dobry pasterz, dba o nas, jak o swoje owce – powiedziała pani Anna, parafianka kościoła pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Skarszewach (woj. pomorskie). Zarówno ona, jak i inni wierni sprzeciwiają się decyzji bpa Ryszarda Kasyny, który odsunął ks. Dariusza Lemana z funkcji proboszcza tego kościoła. Parafianie napisali w tej sprawie list do biskupa.

Ks. Leman odsunięty z funkcji proboszcza

Ks. Dariusz Leman został odsunięty z funkcji proboszcza parafii Maksymiliana Marii Kolbego w Skarszewach 14 sierpnia. O tym fakcie sam poinformował wiernych, a z jego słów wynikało, że to grupa bliżej nieokreślonych obywateli przekonała bpa Kasynę, aby podjął względem niego taką decyzję. Ks. Leman ma opuścić parafię i plebanię, bez podania dokąd ma się udać.

DEON.PL POLECA

- Mam nadzieję, że po niedzielnym wystąpieniu naszego proboszcza Lemana o pomówieniach, wielu parafian przeciwstawi się decyzji biskupa – powiedziała pani Alina.

- Szczególnie Rada Parafialna powinna zebrać głosy parafian i wystosować petycję odnośnie tych pomówień. Biskup powinien wysłuchać również drugiej strony, która się broni, a nie tylko tych, którzy pomawiają, bo mają pieniądze. Ksiądz proboszcz Leman powinien złożyć akt oskarżenia do sądu względem tym pomówień, aby każdy zapłacił za to, co powiedział. Oskarżyć można szybko, a później trudno się oczyścić osobie pomówionej. (...) Wiem co w tej chwili czuje proboszcz i mam nadzieję, że parafianie staną na wysokości zadania w sprawie obrony – stwierdziła parafianka.

Parafianie przeciwni decyzji bpa Kasyny

Wierni nie pozostają bezczynni wobec decyzji bpa Kasyny i od kilku dni piszą do niego listy oraz wysyłają SMS-y do Kurii diecezji pelplińskiej, w których dają świadectwo o ks. Lemanie.

- Wszyscy my tworzymy nasz Kościół, to nasza wspólnota. Bo Kościół to my, a ksiądz Darek, jak dobry pasterz, dba o nas, jak o owce swoje – wyznała pani Anna.

- To bardzo ważne, aby być razem, bo wspólnota parafialna to my – dodała z kolei pani Danuta.

List parafian ws. księdza Lemana

"Ekscelencjo, najdostojniejszy Biskupie, otrzymaliśmy informację o odejściu lub - co gorsza - o zwolnieniu i odsunięciu z naszej Wspólnoty kościoła parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skarszewach naszego proboszcza, kapłana Dariusza Lemana. Prawdopodobne odsunięcie naszego księdza z urzędu proboszcza odczuwamy jako cios w dobrodziejstwo naszej Wspólnoty. Czujemy utratę i dla nas jest to krzywdzące. Prosimy Biskupa o wysłuchanie, ponieważ każdy z nas uważa, że to nieprawda i prawdopodobnie ktoś lub coś próbuje swoimi działaniami wprowadzić biskupa w błąd i zakłopotanie" – napisali parafianie w liście do bpa Ryszarda Kasyny.

Wierni zaznaczają, że ks. Leman jest dobrym kapłanem i proszą hierarchę, aby przywrócił dawnego proboszcza na stanowisko. Są nawet gotowi podjąć w tej sprawie rozmowę z Nuncjuszem Apostolskim. "Obecna sytuacja i dezinformacja spowodowały, iż część naszej Wspólnoty, około 120 osób gotowa jest i chce przystąpić do rozmów w tej sprawie z Nuncjuszem Apostolskim, organizując wyjazd do Warszawy" – czytamy w liście.

Źródło: kociewiak.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Umerle

Święty Paweł pisał, że uczeń Chrystusa jest glinianym naczyniem (por. 2 Kor 4,7), którego wyjątkowość kryje się w tym, co ono w sobie zawiera. W przypadku sakramentu święceń skarbem, który jest zdeponowany w sercu każdego...

Skomentuj artykuł

Wierni napisali list do bpa Kasyny i są gotowi rozmawiać z nuncjuszem. Nie chcą odejścia swojego proboszcza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.