Wirtualna wycieczka po Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Zbiory zostały zdigitalizowane

Wirtualna wycieczka po Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Zbiory zostały zdigitalizowane
Fot. depositphotos.com
gdansk.pl / kb

W kościele św. Mikołaja w Gdańsku zakończyły się prace związane z digitalizacją. Dzięki temu za pomocą komputera czy smartfona można odbyć wirtualny spacer po świątyni, poznać historię gdańskich dominikanów, zobaczyć jak pierwotnie wyglądał kościół i klasztor i jak zmieniały się przez wieki.

Prace polegały na cyfrowym, trójwymiarowym i wirtualnym odtworzeniu architektury Bazyliki św. Mikołaja oraz znajdującego się w jej wnętrzu zabytkowego wyposażenia. W trakcie realizacji zadania zostały wykorzystane najnowsze technologie pomiarowo-wizualizacyjne, internetowe oraz rzeczywistość wirtualna zapewniające interaktywność dla wszystkich rodzajów odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem osób wykluczonych.

DEON.PL POLECA
Digitalizacja kościoła św. Mikołaja w Gdańsku

Wiele zabytków w kościele doczekała się profesjonalnych zdjęć, opisów, a różne pomieszczenia kościoła św. Mikołaja można zwiedzać za pomocą wirtualnego spaceru. Strona została także przetłumaczona na język angielski, niemiecki i rosyjski.

Digitalizacja kościoła św. Mikołaja w Gdańska i jego zbiorów to część większego projektu. W roku 2019 Fundacja Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego stworzyła projekt interaktywnego Europejskiego Szlaku Maryjnego. Chodzi o to, by kompleksowo scyfryzować, unikatowe zabytki architektury sakralnej. Pieniądze na ten cel pozyskane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Cyfrowa Kultura 2021".

DEON.PL POLECA

Źródło: gdansk.pl / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wirtualna wycieczka po Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Zbiory zostały zdigitalizowane
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.