Premier Szydło spotka się w Tallinie z szefową brytyjskiego rządu Theresą May

Premier Szydło spotka się w Tallinie z szefową brytyjskiego rządu Theresą May
(fot. PAP/Marcin Obara)
4 lata temu
PAP / kk

Premier Beata Szydło podczas szczytu UE w Tallinie spotka się z premier Wielkiej Brytanii Theresą May; tematem rozmowy będzie Brexit.

Biorąc pod uwagę zasadnicze rozbieżności między UE a Londynem istnieje ryzyko poważnego kryzysu negocjacyjnego - uważa wiceszef MSZ Konrad Szymański.

"Premier Szydło spotka się z premier May, by przedstawić unijne oczekiwania z polskiej perspektywy i omówić możliwe scenariusze na najbliższe tygodnie" - poinformował wiceminister spraw zagranicznych.

Jak przypomniał, trwają przygotowania do szczytu Rady Europejskiej w październiku, który odniesie się do aktualnego stanu negocjacji w oparciu o wyniki kolejnych rund negocjacyjnych.

"Biorąc pod uwagę zasadnicze rozbieżności między UE a Wielką Brytanią w sprawie rozliczenia finansowego oraz bardzo różne opinie dochodzące z brytyjskiego obozu władzy, istnieje dziś ryzyko poważnego kryzysu negocjacyjnego" - podkreślił wiceszef MSZ.

W piątek w Tallinie odbędzie się szczyt cyfrowy UE. Dzień wcześniej szefowie państw i rządów spotkają się na kolacji, by przedyskutować bieżące kwestie w UE.

Gospodarzem piątkowego spotkania unijnych przywódców poświęconego kwestiom cyfryzacji jest prezydencja estońska. Tallinowi zależy na tym, by szczyt cyfrowy stał się "platformą do uruchomienia dyskusji na wysokim szczeblu ws. przyszłych planów dotyczących innowacji cyfrowych". Celem ma być utrzymanie Europy na czele technologicznych zmian.

Polska również opowiada się za ambitnymi rozwiązaniami w kwestii jednolitego rynku cyfrowego. "Polska była inicjatorem już dwóch wspólnych listów w sprawie cyfryzacji na forum UE. Za sprawą Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rozwoju mamy jedną z najbardziej ambitnych strategii krajowych" - podkreślił Szymański.

"Chcielibyśmy, aby szczyt cyfrowy dał impuls do działań legislacyjnych, które zrealizują założenia jednolitego rynku cyfrowego" - dodał.

Jak mówił, "potrzebujemy rozsądnego kompromisu w sprawie opodatkowania platform cyfrowych i regulacji, także z zakresu pomocy publicznej, które pomogą rozwijać infrastrukturę cyfrową 5G".

"Potrzebujmy jasnych regulacji w zakresie autorskich praw pokrewnych. Potrzebujemy europejskich rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa i retencji danych" - podkreślił wiceszef MSZ.

Dodał, że naczelnym systemowym postulatem Polski jest oparcie budowy rynku cyfrowego UE o zasadę swobody przepływu danych. To powinna być piąta swoboda wspólnego rynku" - uważa Szymański.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Szydło spotka się w Tallinie z szefową brytyjskiego rządu Theresą May
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.