Wizyta ad limina polskich biskupów. Trudne tematy podczas rozmowy z papieżem

Wizyta ad limina polskich biskupów. Trudne tematy podczas rozmowy z papieżem
Fot. PAP/EPA/PAOLO TODARO/VATICAN MEDIA HANDOUT
PAP/ KAI / vaticannews.va / kb

Sekularyzacja i odchodzenie ludzi z Kościoła, rozpoczęcie obrad synodu, ryzyko kolonizacji ideologicznej, niezrozumienia nauczania papieża w Polsce oraz przestępstwa seksualne duchownych wobec dzieci, to tematy poruszone podczas spotkania Franciszka w polskimi biskupami, odbywającymi wizytę ad limina apostolorum.

Papież przyjął dziś trzecią grupę polskich hierarchów, reprezentujących archidiecezję warszawską, łódzką, gnieźnieńska i częstochowską oraz Ordynariat Polowy i Kościół greckokatolicki w Polsce.

Spotkanie z Franciszkiem trwało niemal trzy godziny.

Abp Polak o przestępstwach seksualnych duchownych: sprawa jest bardzo poważna, a ofiary oczekują jednoznacznych komunikatów

Podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowie z papieżem prymas Polski abp Wojciech Polak odpowiedział na pytania o sprawę przestępstw seksualnych duchownych.

DEON.PL POLECA

- Sprawa jest tak poważna, że wymaga naszego pełnego zaangażowania - przyznał prymas. Jak dodał, podczas wizyty w Kongregacji Nauki Wiary biskupi podziękowali za otrzymaną od niej pomoc w kwestii podejścia w takich przypadkach.

Zaznaczył, że osoby skrzywdzone bardzo oczekują, by wszelkie komunikaty w tych sprawach były precyzyjne i jednoznaczne.

- Osoby te  są bardzo wrażliwe na poczucie sprawiedliwości – dodał abp Polak.

Kard. Nycz: należy "szukać nowego kształtu obecności religii w szkole"

Kardynał Nycz relacjonował, że tematem rozmowy z papieżem był też problem sekularyzacji w Polsce.

- Ojciec Święty potwierdził, że jest to problem światowy - dodał metropolita Warszawy. Zdaniem kardynała Nycza należy "szukać nowego kształtu obecności religii w szkole".

W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego kard. Nycz zapewnił, że wychodzi umocniony ze spotkania z Franciszkiem.

- Papież przy niektórych trudnych tematach dla Kościoła mówił wręcz o tzw. «oknie nadziei», które trzeba otwierać, przez które trzeba wchodzić, żeby się nie załamywać oraz żeby nie tracić ducha - powiedział metropolita warszawski.

- Kościół ma swoje zadania, że tak powiem - od samego początku powierzone przez Pana Jezusa jako wieczne i są one nazywane tymi samymi słowami od dwudziestu wieków. Natomiast w każdym czasie te zadania Kościoła, uwielbienie Pana Boga, oddawanie mu chwały oraz zbawienie człowieka znajdują swoją odpowiedź za każdym razem trochę inną, albo znacząco inną ze względu na kontekst, w którym żyjemy. Ten nowy kontekst zmieniającego się świata, świata globalnego, świata mediów jest znaczącym wyzwaniem dla Ewangelii i ewangelizacji - podkreślił kard. Nycz.

Europa nie jest monolitem - potrzebuje jedności w różnorodności

W rozmowie z KAI ordynariusz płocki bp Piotr Libera powiedział, że trakcie rozmowy z papieżem poruszone zostały także tematy związane ze zmianami światopoglądowymi zachodzącymi w Europie, określanymi jako kolonizacja ideologiczna.

- Mówiąc o kolonizacji ideologicznej w wydaniu Unii Europejskiej, papież nawiązał do genezy powstania organizacji, której ojcami byli wielcy mężowie stanu, głęboko wierzący katolicy: Alcide de Gasperi, Konrad Adenauer i Robert Schuman. Był to organizm budowany na wartościach chrześcijańskich, uznawanych przez Europejczyków - relacjonował bp Libera. Papież podczas potkania podkreślił, że z tego powodu państwa europejskie powinny zachować swoją tożsamość. Franciszek przypomniał, że każde z państw UE wnosi swoją specyfikę duchowo-kulturową i nie wolno jej negować.

- UE nie może stanowić jakiejś monolitycznej struktury, gdyż jest to sprzeczne z wartościami chrześcijańskimi i Ewangelią, która jest orędziem głoszącym jedność w różnorodności - dodał bp Libera.

Mówiąc o rozpoczętym Synodzie Biskupów, papież stwierdził, że nie może się on przekształcić w coś na kształt niemieckiej drogi synodalnej.

- Ma to być przede wszystkim słuchanie Ludu Bożego z założeniem, że bohaterem Synodu jest Duch Święty. Dwukrotnie powtórzył, że nie ma Synodu bez Ducha Świętego – zrelacjonował bp Libera tę część rozmowy z papieżem Franciszkiem.

Pojawił również podczas dzisiejszego spotkania problem z niezrozumieniem nauczania papieskiego w Polsce „przez niektórych duchownych i świeckich". Franciszek wyraził opinię, że wynika to przede wszystkim z braku znajomości jego nauczania i nieczytania jego tekstów ze zrozumieniem.

- Te osoby po prostu nie znają magisterium papieża. Stąd przede wszystkim bierze się brak zrozumienia i krytyka nauczania papieża. Często bazuje się na interpretacjach i komentarzach medialnych zamiast na osobistej lekturze papieskich tekstów – dodał bp Libera.- Często ta lektura jest fragmentaryczna i wybiórcza bez uwzględniania kontekstów. Ojciec Święty zachęcał do dokładnej i wyczerpującej lektury jego tekstów - stwierdził biskup płocki.

 

Źródło: PAP/ KAI / vaticannews.va / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Wizyta ad limina polskich biskupów. Trudne tematy podczas rozmowy z papieżem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.