Znany zakonnik, który sprzeciwił się decyzji Watykanu, zakłada nową wspólnotę

Znany zakonnik, który sprzeciwił się decyzji Watykanu, zakłada nową wspólnotę
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Deposithotos
KAI / pk

Włoski mnich o. Enzo Bianchi założył w Piemoncie nową wspólnotę. Znajduje się ona w miejscowości Albiano d'Ivrea i nosi nazwę "Casa Madia". Według informacji włoskiego dziennika "Avvenire" w nowej wspólnocie żyje na razie pięciu mężczyzn i dwie kobiety, a ich przeorem ma zostać o. Bianchi.

Ten mnich i autor znany ze swoich interpretacji biblijnych i inicjatyw ekumenicznych, w 1965 roku założył ekumeniczną wspólnotę monastyczną Bose w Piemoncie, która obecnie liczy ok. 80 członków: są to mężczyźni i kobiety z różnych Kościołów i tradycji chrześcijańskich. Wspólnota z Bose ma kościelny status "prywatnego stowarzyszenia wiernych". Jej członkowie odpowiadają na swe monastyczne powołanie, żyjąc w celibacie, we wspólnocie dóbr i posłuszeństwie Ewangelii. Reguła monastyczna Bose została kościelnie zatwierdzona przez biskupa diecezji Biella w 1973 roku. Wspólnota utrzymuje szczególne kontakty ze światem Kościołów tradycji wschodniej.

Enzo Bianchi odmówił podporządkowania się watykańskiemu nakazowi opuszczenia wspólnoty Bose

"Brat Enzo" był przez wiele lat jednym z najbardziej znanych autorów chrześcijańskich we Włoszech, uczestniczył jako doradca w synodach biskupów. W 2017 roku został odwołany z funkcji przeora, a jego następcą został brat Luciano Manicardi. Po konfliktach między byłym i aktualnym przeorem, Watykan przeprowadził wizytację apostolską. W lutym 2021, na mocy dekretu podpisanego przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina, o. Enzo Bianchi oraz trzej inni członkowie wspólnoty otrzymali nakaz opuszczenia Bose i osiedlenie się w klasztorze filialnym w Toskanii. Powodem tamtej decyzji były kwestie dyscypliny kościelnej i posłuszeństwa.

Początkowo o. Bianchi odmówił podporządkowania się watykańskiemu nakazowi. Według "Avvenire", dzięki tworzeniu nowej wspólnoty klasztornej, wydaje się, że nastąpiło uspokojenie sytuacji w całej wspólnocie. Nowa, znacznie mniejsza jednostka, ma własny dom dla gości oraz gospodarstwo rolne i jest oddalona od starszej wspólnoty klasztornej Bose o ok. 15 min. jazdy samochodem.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Radoń

Medytacja z powrotem do źródeł

Z jednej strony cieszy duża popularność różnych szkół medytacji, z drugiej budzi zaniepokojenie. Niepokoi nawet kliniczna koncepcja uważności (ang. mindfulness), czyli tzw. świeckiego modelu medytacji. Owo zaniepokojenie wyrażają nie tylko...

Skomentuj artykuł

Znany zakonnik, który sprzeciwił się decyzji Watykanu, zakłada nową wspólnotę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.