Bianchi: Franciszek wprowadził w Kościele klimat większej wolności

Bianchi: Franciszek wprowadził w Kościele klimat większej wolności
(fot. YouTube / Tv2000it)
KAI / mp

Papież Franciszek wprowadził w Kościele klimat większej wolności, ten sam, którego oczekiwał i pragnął Paweł VI - uważa założyciel międzywyznaniowej Wspólnoty Monastycznej z Bose w północnych Włoszech, brat Enzo Bianchi.

Przemawiał on podczas 75. kursu studiów chrześcijańskich w Asyżu nt. "Dajmy przyszłość proroczemu punktowi zwrotnemu Franciszka".
Odnosząc się do krytycznych ocen działań i nauczania Franciszka, br. Bianchi zauważył, że "istnieją w Kościele pewne grupy, które nie ograniczają się do krytyki pełnej szacunku, lecz zajmują postawę opozycji lub kontestacji nie tyle papieża, ile osoby Bergoglio, co niszczy [kościelną] jedność i sam Kościół". - Ta delegitymizacja nie ma precedensu w dziejach Kościoła ostatnich stuleci - stwierdził zakonnik.
Według niego "styl papieża Franciszka jest w stanie zmienić symbolikę papiestwa". Chce on, co sam przyznaje, "rozpocząć proces reformy" Kościoła. Potrafi on "upokorzyć się dla jedności Kościoła i idzie tam, gdzie go proszą".
Były przeor Wspólnoty Monastycznej z Bose zwrócił też uwagę na "wysiłek papieża Franciszka w doprowadzeniu do końca Soboru Watykańskiego II i wolę zaprowadzenia kultury dialogu, praktyki słuchania i otwarcia na rozmowę", która nie dąży do upokorzenia adwersarza. Papież wskazuje też na konieczność włączenia wszystkich i niewykluczania nikogo z "dróg Kościoła".
Wszystko to jest "drogą nawrócenia". - Ale czy jesteśmy zdolni dokonać tego nawrócenia? - pyta br. Bianchi.
Przewiduje on, że jeśli Franciszek będzie nadal podążał drogą Ewangelii, "spotka się z odrzuceniem ze strony sił antychrześcijańskich, gotowych do zwalczania go".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zebrał i opracował Piotr Żyłka
13,39 zł
19,12 zł

Fenomen Franciszka, efekt Franciszka, franciszkomania

Określenia są różne, ale wszystkie próbują opisać to samo zjawisko. Od 13 marca 2013 roku świat nadstawia ucha i uważnie słucha, a z Watykanu płyną słowa, które nie...

Skomentuj artykuł

Bianchi: Franciszek wprowadził w Kościele klimat większej wolności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.