Wyjątkowe spotkanie w Krakowie. Jak rozumieć zaburzenia psychiczne osób wierzących?

Wyjątkowe spotkanie w Krakowie. Jak rozumieć zaburzenia psychiczne osób wierzących?
(fot. unsplash.com)
materiały prasowe

"Na konferencję zapraszamy lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów, psychologów, kapłanów, pracowników ośrodków interwencji kryzysowej, katechetów a także wszystkie osoby, które ten temat interesuje" - piszą organizatorzy.

W listopadzie w Krakowie nauka spotka się z religią. Przez 2 dni osoby duchowne, lekarze psychiatrzy, psychoterapeuci będą wspólnie wymieniać się wiedzą i doświadczeniem w zakresie zaburzeń psychicznych i duchowości.

Idea ogólnopolskiej konferencji poświęconej tematyce psychiatrii i duchowości kiełkowała przez wiele lat w głowach lekarzy i osób duchownych, którzy często wspólnie pomagali osobom z zaburzeniami psychicznymi. Nierzadko sami duchowni są psychoterapeutami pomagając osobom w cierpieniu.

Życie pokazuje, że te dwie strefy: psychiatra i duchowość, dzielił przez lata wielki, niemal niepokonywany  dystans. Konferencja jest wspólnym doświadczeniem i dowodem na to, że stopniowo pojawia się przestrzeń dialogu.

DEON.PL POLECA

"Lekarze psychiatrzy boją się rozmawiać na tematy religijne. To wynika z różnego rodzaju przekonań i nie do końca uzasadnionych stereotypów - że nie wypada, że nie należy, że to jest temat tabu. Myślę, że od osoby duchownej przydałaby mi się pomoc w tym, jak rozmawiać na te trudne i bardzo osobiste tematy z pacjentem" - wyjaśnia Damian Leszczyński - lekarz Szpitala Klinicznego im dr. J. Babińskiego.

"Wzajemnie uczymy się szacunku dla człowieka, dla jego cierpienia - często niezrozumiałego i dla nas, i dla niego" - mówi ks. Jan Klimek, kapelan krakowskiego szpitala psychiatrycznego.

"My, księża, uczymy się na takich sympozjach także tego, że duchowość mają również przeżywający swoją wiarę w innej niż nasza konfesji, również niewierzący. Każdy człowiek ma swoją duchowość i ona jest skarbem, który powinniśmy zobaczyć i szanować - podkreśla ks. Klimek".

To tylko 2 głosy od osób uczestniczących w zeszłorocznej, inaugurującej temat konferencji.

Jak będzie w tym roku w Listopadzie? Konferencja w tym roku oferuje uczestnikom 2 różnorodne dni: pierwszy dzień to wykłady i możliwość dotknięcia różnych aspektów duchowości i psychiatrii. Drugi dzień to 8 warsztatów, podczas których w mniejszym gronie można pogłębiać interesujące nas tematy. Zarówno warsztaty jak i wykłady prowadzą wybitni profesorowie, doświadczeni praktycy zarówno osoby duchowne jak i świeckie, nierzadko w wymiarze osobistym łączące naukę i religię.

 

Na konferencję zapraszamy lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów, psychologów, kapłanów, pracowników ośrodków interwencji kryzysowej, katechetów a także wszystkie osoby, które ten temat interesuje. Szczególnie zapraszamy studentów, dla których została przygotowana specjalna opłata konferencyjna. Mamy nadzieję, że dzięki konferencji będą się mogły spotkać osoby zainteresowane rozwojem duchowym, relacjami między psyche i duszą oraz wzajemną współpracą duchownych i psychoterapeutów nad problemami emocjonalnymi w przeżywaniu wiary czy osiąganiu dojrzałości osobowej.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do poznania szczegółowego programu konferencji na stronie: www.psychiatriaiduchowosc.pl

Wyjątkowe spotkanie w Krakowie. Jak rozumieć zaburzenia psychiczne osób wierzących? - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyjątkowe spotkanie w Krakowie. Jak rozumieć zaburzenia psychiczne osób wierzących?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.