Wzór katolickiego biskupa według papieża Franciszka. Jakie cechy powinien mieć?

Wzór katolickiego biskupa według papieża Franciszka. Jakie cechy powinien mieć?
Papież Franciszek. Fot. VATICAN MEDIA HANDOUT / PAP/EPA.
KAI / mł

Zjednoczony z Kościołem powszechnym, słuchający papieża i posłuszny mu, z wytrwałością angażujący się we wdrażanie wskazań Sobory Watykańskiego II, odrzucający "drogi na skróty" prowadzące do dbania o własny interes i do spokojnego życia - tak pisze papież Franciszek o wzorze katolickiego biskupa.

Takim biskupem był według papieża błogosławiony bp Enrique Angelelli, rodak Franciszka. Papież napisał wstęp do nowej książki, „Słuchając Boga i Ludu”, która jest zbiorem homilii bł. Angelelliego. "Był to człowiek wielkiej wolności i miłości do każdego: przyjaciela lub przeciwnika, brata lub wroga" - napisał papież. 

DEON.PL POLECATen błogosławiony „był zjednoczony z Kościołem powszechnym w słuchaniu i synowskim posłuszeństwie papieżowi oraz w wytrwałym zaangażowaniu we wdrażanie wskazań i impulsów Soboru Watykańskiego II w swojej diecezji” – zaznacza Franciszek. Jak dodaje, w jego życiu obserwujemy niezłomność, gdy pomimo rosnącej wobec niego wrogości i powtarzających się gróźb wciąż wypełniał swe duszpasterskie obowiązki.

Argentyński biskup stawiany przez papieża za wzór

Bp Angelelli był bardzo zaangażowanym pasterzem, organizował młodzieżowe ruchy kościelne, docierał do odległych miejsc. Doświadczył dużej opozycji wewnątrz Kościoła, gdyż jego zaangażowanie na rzecz ubogich klasyfikowano jako sympatię dla socjalizmu. Zginął w sierpniu 1976 r., w okresie pierwszych miesięcy rządów junty wojskowej.

Jak podkreśla Franciszek, „każdy z nas jest darem dla wszystkich i dla całego Kościoła, który urzeczywistnia się w określonym kontekście, czasie i miejscu”. Zaznacza przy tym, że świętych wyróżnia skala – są oni darem w wymiarze powszechnym i dlatego też dokonuje się kanonizacji, aby mogli dotrzeć do odmiennych od swoich czasów i kontekstów.

Angelelli nie był bohaterem, ale prawdziwym męczennikiem i to zostało uznane przez Kościół – pisze papież. – „Męczennik świadczy o tym, że jeśli serce i umysł pozostają w Bogu, to w Nim zawsze rodzą się [następujące] postawy: szczera miłość do wszystkich i odrzucenie wszelkiej instrumentalizacji czy dróg na skróty (dla własnego interesu lub spokojnego życia), gdy stawką są prawa i życie najsłabszych, zmarginalizowanych, tych, którzy […] znajdują się na peryferiach”.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Wzór katolickiego biskupa według papieża Franciszka. Jakie cechy powinien mieć?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.