"Za konieczne uznajemy wprowadzenie zmian w prawie i praktyce Kościoła"

"Za konieczne uznajemy wprowadzenie zmian w prawie i praktyce Kościoła"
Fot. depositphotos.com
5 miesięcy temu
PAP/ kb

Rzeczniczka prasowa Inicjatywy "Zranieni w Kościele" Katarzyna Sroczyńska skomentowała wyniki kwerendy dotyczącej wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne.

W poniedziałek Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyniki kwerendy dotyczącej wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. W raporcie podano, że w okresie od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. do diecezji oraz zakonów męskich wpłynęło 368 takich zgłoszeń. Sprawy te dotyczyły lat 1958-2020. Spośród nich 10 proc. uznano za niewiarygodne, 51 proc. jest w trakcie badania, a 39 proc. uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione.

Jak czytamy w informacji prasowej opublikowanej na stronie internetowej inicjatywy "Zranieni w Kościele", wyniki kwerendy przekazane pokazują, że stale zgłaszane są nowe przypadki wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez księży.

"Szczególnie dużo pojawiło się ich po premierze filmu Tomasza i Marka Sekielskich +Tylko nie mów nikomu+ w maju 2019 r. – jak można sądzić, dzięki odwadze bohaterów tego filmu na złożenie zawiadomień zdobyły się kolejne osoby, żyjące wcześniej z ciężarem bolesnych wspomnień" - ocenili autorzy informacji.

"Tym mocniej chcemy przypomnieć, że potrzebujemy jako społeczeństwo, ze szczególnym uwzględnieniem katolików, w tym księży i biskupów, edukacji dotyczącej tego, jak wygląda doświadczenie osób dotkniętych przemocą seksualną. Jak ich słuchać i jak z nimi rozmawiać, żeby nie pogłębiać ich cierpienia" – napisała

Dodała, że niezbędne jest ścisłe przestrzeganie obowiązującego prawa przez kościelnych przełożonych.

"Za konieczne uznajemy również wprowadzenie zmian w prawie i praktyce Kościoła, na przykład ustanawiających obowiązek informowania pokrzywdzonych o przebiegu ich sprawy. Obszerniej opisaliśmy te zmiany ponad rok temu. Niestety, niemal wszystkie nasze postulaty nadal są aktualne" - zaznaczyła.

Autorzy komunikatu zastrzegli, że choć wykorzystanie seksualne dzieci to z pewnością jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi mierzy się Kościół katolicki, to nie jest jedyna forma przemocy, którą zgłaszają osoby korzystające z telefonu wsparcia Inicjatywy "Zranieni w Kościele".

"Pomocy szukają także dorosłe osoby doświadczające nadużyć w sferze seksualnej, a także emocjonalnej i ekonomicznej, w tym zakonnice i zakonnicy. Od początku istnienia Inicjatywy współpracujący z nią psychoterapeuci i psychoterapeutki odebrali ponad 340 telefonów podczas 118 dyżurów. Większość osób, które skontaktowały się z Inicjatywą, stanowią kobiety" - poinformowali.

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium "Więzi" i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu.

Od września 2020 r. Inicjatywa "Zranieni w Kościele" prowadzi również grupę wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Jest ona finansowana z dotacji Fundacji Świętego Józefa, w odróżnieniu od podstawowej działalności Inicjatywy, opłacanej z darowizn.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper
35,60 zł
89,00 zł

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

"Za konieczne uznajemy wprowadzenie zmian w prawie i praktyce Kościoła"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.