Ze Skrzatusza wyruszyła 40. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątników czeka 430 km droga

Ze Skrzatusza wyruszyła 40. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątników czeka 430 km droga
Fot. EpiskopatNews / flickr.com
KAI / tk

Z sanktuarium w Skrzatuszu wyruszyło dziś na Jasną Górę ponad 200 pielgrzymów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Na drogę pobłogosławił ich bp Krzysztof Zadarko. Trasa pielgrzymki liczy ok. 430 km, które pątnicy przemierzają w ciągu 13 dni.

- Będziemy szczególnie pamiętać o żyjących i zmarłych osobach, które od początku tworzyły naszą pielgrzymkę. Dzisiaj tworzymy ją my, ale przed nami szły rzesze ludzi, którzy ją rozpoczęli, wytyczyli jej trasę i stworzyli tę tradycję - podkreśla ks. Marcin Kościński, obecnie odpowiedzialny za pielgrzymkę.

DEON.PL POLECAUrok pieszej pielgrzymki na Jasną Górę

Trasa pielgrzymki liczy ok. 430 km. - Dziennie idzie się średnio 30 km. Jest to trasa dość zróżnicowana. Czasami idziemy asfaltem, innym razem wąskimi drogami, nawet przez las. Na tym polega urok tej trasy. Jest ona właściwie od początku niezmienna, choć w tym roku jeden dzień jest zupełnie nowy. Jeden z etapów liczy 46 km. Ten odcinek może dać w kość - przyznaje ks. Tomasz Wołoszynowski, pilot pielgrzymki.

Pątników przed wyjściem pobłogosławił bp Krzysztof Zadarko, który przewodniczył też Mszy św. w skrzatuskim sanktuarium.

Mówiąc o motywach pielgrzymowania, biskup zwrócił uwagę na jeden szczegół, który w tym roku może okazać się dla wielu bardzo ważny.

- Żyjemy w trudnych czasach. Z wewnątrz i z zewnątrz Kościoła docierają różne ślady grzechu, nieprawości. Na wschodzie trwa wojna. To wszystko sprawia, że z ufnością i nadzieję przybywamy do sanktuarium maryjnego, bo Matka Boża została nam dana może właśnie szczególnie na takie czasy, kiedy jest trudno i nasza wiara może się chwiać. Chcemy więc zaczerpnąć ducha - mówi biskup.

Mówiąc o istocie pielgrzymowania, biskup powiedział, że pielgrzymka jest aktem wiary i aktem pokuty, czyli świadomego dążenia do świętego miejsca, aby tam przeżyć osobiste nawrócenie, pogłębić wiarę i modlitwę. - Dlatego pielgrzymka nie jest tylko aktem dotarcia do świętego celu, ale jest tak ukształtowana, że formuje nas w drodze. Jest szkołą wiary - wskazał bp Zadarko.

Pielgrzymi do Częstochowy dojdą 13 sierpnia. Tradycyjnie, zebrała się także rzesza pielgrzymów duchowych, tworzących tzw. złotą grupę. Informacje o niej można znaleźć na stronie internetowej pielgrzymki.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
św. Ignacy Loyola

Zobacz wszystko na nowo w Chrystusie

Opowieść Pielgrzyma to nie tylko poruszająca historia życia i nawrócenia św. Ignacego Loyoli. To przede wszystkim świadectwo człowieka, dla którego najważniejszą rzeczą było schronić się i nieustannie trwać w...

Skomentuj artykuł

Ze Skrzatusza wyruszyła 40. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątników czeka 430 km droga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.