Znamy kolejnego laureata Nagrody Templetona

Znamy kolejnego laureata Nagrody Templetona
(fot. Jonathunder (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons)
National Catholic Reporter / kk

Prof. Alvin Plantinga, jeden z największych reprezentantów teizmu we współczesnej filozofii, jest zdobywcą Nagrody Templetona za 2017 rok.

Amerykański filozof ma 84 lata i jest profesorem-emerytem na Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych. W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy, że został wyróżniony za zrewolucjonizowanie "sposobu w jaki myślimy".

"Plantinga zdał sprawę z tego, że przekonania religijne nie tylko nie stoją w konflikcie z poważną pracą filozoficzną, ale nawet mogą dawać potężny wkład w rozwiązywanie odwiecznym problemów, z którymi mierzy się ta dyscyplina" - mówiła w uzasadnieniu Heather Templeton Dill, prezydent Fundacji Johna Templetona.

"Wpływ Plantingi pokazuje, że prezentowanie własnej wiary nie kłóci się z badaniami filozoficznymi - niezależnie od tego czy badacz jest buddystą, żydem czy muzułmaninem" - dodają przedstawiciele Fundacji.

Alvin Plantinga, który prywatnie jest ewangelikiem reformowanym, to jeden z najbardziej prominentnych żyjących filozofów analitycznych. Jest znany zwłaszcza z trylogii "Warrant" dotyczącej problemu wiedzy oraz racjonalności przekonań religijnych, a także z konstrukcji dowodu na istnienie Boga.

Polscy czytelnicy mogą kojarzyć dwie książki: "Bóg, wolność, zło" i "Nauka i religia. Czy można je pogodzić?". Ta druga jest owocem debaty Plantingi z równie popularnym filozofem Danielem Dennettem, który jest osobą niewierzącą.

Fundacja Templetona co roku przyznaje nagrodę w wysokości niemal 1,5 mln dolarów za "wyjątkowy wkład w afirmację duchowego wymiaru życia poprzez spostrzeżenie, odkrycie lub prace praktyczne". W gronie laureatów przyznawanej od 1972 roku nagrody jest także Polak - ks. prof. Michał Heller, który otrzymał ją w 2008 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znamy kolejnego laureata Nagrody Templetona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.