Zrób Podzielnik w swojej parafii. Akcja na Niedzielę Św. Franciszka

Zrób Podzielnik w swojej parafii. Akcja na Niedzielę Św. Franciszka
Fot. pixabay.com
informacja prasowa/program Zielone Parafie /ed

Chcemy głośno powiedzieć: więcej szczęścia jest w dawaniu i sprawdzić to w praktyce. Dlatego zachęcamy każdą parafię do stworzenia Podzielnika i spotkań modlitewnych w intencjach ważnych dla świata.

Suknia ślubna, telefon dla seniorki, wspólny czas

Zapraszamy parafie do zorganizowania Podzielników, czyli specjalnej przestrzeni wzajemnego dzielenia się czasem, obecnością i wymiany konkretnych rzeczy, takich jak na przykład nadal ładne ubrania, sprawne przedmioty, niezniszczone książki. Ważne, aby przynieść coś, co zachowało dobrą jakość, z czego kolejni właściciele będą mogli być zadowoleni. Akcja nie jest sposobem na jesienne porządki, czy czyszczenie szaf.

DEON.PL POLECA
Ania Oleksy, animatorka Laudato si’ z Krakowa, już w 2019 r. zorganizowała Podzielnik, który dał możliwość nawiązania nowych relacji i spędzenia wspólnego czasu osobom z jednej parafii, ale też okazał się miejscem radości z dzielenia się: – Ktoś przyniósł telefon dla seniora, który z wielkim wzruszeniem przyjęła nieco zawstydzona starsza pani, jedna osoba ucieszyła się z sukni ślubnej, zdarzyło się też, że parafianie przekazali, do podania dalej, ekspres do kawy.

Podzielnik – wzajemna wymiana i pewność, że jest na kogo liczyć

– Wierzymy, że nasz pomysł tworzenia Podzielników, do którego zachęcamy z okazji Niedzieli św. Franciszka, wskazuje kierunek radzenia sobie z wyzwaniami współczesności. Dzieląc się dobrymi rzeczami, które dla nas nie są niezbędne, a mogą przydać się innym – dajemy im „drugie życie”, zapobiegamy wyrzucaniu i marnotrawstwu, a przez to chronimy zasoby ziemskie i środowisko. Tak samo dzieje się, gdy sami zamiast kupować nową rzecz, wypatrzymy sobie coś z Podzielnika – mówi Piotr Abramczyk, prezes Zarządu LSM Polska, Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Nie mamy wątpliwości – każdy człowiek ma coś, czym może się podzielić, coś, co może być odpowiedzią na czyjś brak, a dzisiaj szczególnie warto dawać sobie wzajemnie pewność, że niezależnie od okoliczności – jest na kogo liczyć! Może ktoś ma zielony, zimowy płaszcz, w którym już nie chodzi, a nadal jest w dobrym stanie i jeszcze nie wie, że istnieje ktoś inny, dla kogo ten sam płaszcz może być spełnieniem marzenia? Może w Twojej parafii są osoby, które tęsknią za rozmową i choć jednym popołudniem spędzonym bez samotności?

Św. Franciszek z Asyżu – dobry patron na ten czas

Niedziela św. Franciszka to wydarzenie obchodzone w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Franciszka z Asyżu. To święto w tym roku zostało objęte patronatem Konferencji Episkopatu Polski, a jego myśl przewodnia: „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia” ma zachęcać wspólnoty parafialne do sprawdzenia w praktyce biblijnych słów Jezusa o tym, że więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu oraz do odkrycia na nowo sensu chrześcijańskiej ascezy, której sednem jest nie tyle rezygnacja, co uczenie się dawania (por. LS, 9).

– W obliczu zbliżającej się trudnej zimy (w związku z wojną i kryzysem energetycznym) – dajemy sygnał, że drogą do stawienia czoła tym wyzwaniom jest chrześcijańska miłość i solidarność, których wyrazem mogą być żywe, odpowiedzialne i pełne troski wspólnoty, np. w parafiach. A zatem troska o bliźnich i troska o świat – po raz kolejny możemy się więc przekonać, że św. Franciszek z Asyżu jest patronem na nasze czasy – podsumowuje Piotr Abramczyk.

Z okazji Niedzieli św. Franciszka zapraszamy wspólnoty parafialne do:

  • włączenia się we wspólną modlitwę w intencji troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych Mszach św. 9 października 2022 wraz z odczytaniem specjalnej katechezy przygotowanej w oparciu o fragmenty encykliki Laudato si’ papieża Franciszka.
  • zorganizowania tzw. Podzielnika – specjalnej przestrzeni (np. w jednej z salek parafialnych) i dzielenia się dobrymi rzeczami, dobrym słowem oraz przeżycia razem ze wspólnotą parafialną dobrego czasu.

Jeśli ktoś miałby ochotę na zaangażowanie się w nasze pomysły, obiecujemy wsparcie oraz niezbędne instrukcje. Prosimy o kontakt na: lsm.polska@livelaudatosi.org

Zapraszamy także do dołączenia do programu Zielone Parafie poprzez bezpłatną rejestrację na stronie www.zieloneparafie.pl, aby zaangażować wspólnotę parafialną w działania na rzecz katolickiej ekologii integralnej.

Zielone Parafie to inicjatywa polskiego zespołu Światowego Ruchu Katolików na rzecz środowiska. Program łączy ponad 100 wspólnot parafialnych i jest objęty patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: informacja prasowa/program Zielone Parafie /ed

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Lenartowicz SJ

Taki jestem zaabsorbowany tymi moimi bakteriami, a tu dzisiaj trzeba coś powiedzieć o miłości…

Ojciec Piotr Lenartowicz (1934–2012) – barwna postać krakowskich jezuitów, profesor, filozof przyrody, doktor nauk medycznych, uwielbiany kaznodzieja. Jego niedzielne kazania przez...

Skomentuj artykuł

Zrób Podzielnik w swojej parafii. Akcja na Niedzielę Św. Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.