„Zupa na Plantach” otrzymała wsparcie od papieża Franciszka

„Zupa na Plantach” otrzymała wsparcie od papieża Franciszka
Fot. Depositphotos
KAI / pk

„Zupa na Plantach”, która od kilku lat wspiera krakowskich bezdomnych i ubogich, prowadzi kolejną zbiórkę, która ma zapewnić środki na przygotowywanie paczek dla podopiecznych inicjatywy w czasie pandemii. Kwestę wsparł papież Franciszek.

„Dzięki tym środkom przez kolejne tygodnie epidemii będziemy mogli docierać do miejsc niemieszkalnych z potrzebną pomocą i paczkami. Zapewniamy, że każda złotówka, którą wpłacicie powyżej tej kwoty zostanie wykorzystana na paczki w czasie epidemii, a jeśli skończy się ona szybciej - na pomoc osobom w kryzysie bezdomności” - napisali kwestujący na stronie.

Od początku marca na pustostany, ogródki działkowe, a nawet do kanałów, gdzie żyją ludzie, którzy w czasie epidemii koronawirusa nie mogą pozwolić sobie na realizację hasła #zostańwdomu, dotarło ponad 1600 paczek. Stało się to między innymi dzięki wsparciu ludzi dobrej woli pierwszej kwesty zorganizowanej przez „Zupę na Plantach”.

Obecnie trwa druga zbiórka, która zakończy się za 8 dni. „To pierwszy raz, kiedy ponownie prosimy ludzi o duże wsparcie w tak krótkim czasie. Włączyłem internet w telefonie i zobaczyłem powiadomienie na WhatsApp. Wszedłem i zobaczyłem wiadomość od kardynała Konrada wysłaną o 5:48 rano. «Jak tylko otworzą bank wyślemy 10 000 euro. To jest dar od papieża Franciszka. Dla krakowskich potrzebujących»” - poinformował na swoim facebookowym profilu Piotr Żyłka, jeden z inicjatorów „Zupy na Plantach”.

DEON.PL POLECA


Organizacja podkreśla, że osoby w kryzysie bezdomności bardzo często charakteryzują się słabą odpornością i że są to nieraz ludzie starsi i schorowani. „Sprawia to, że są w grupie podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o potencjalne zakażenie się. Rozwożone paczki pomagają osobom doświadczającym bezdomności przetrwać ten trudny czas. Równocześnie ograniczamy w ten sposób ich przemieszczanie się po mieście i skupianie się w większych grupach” - wyjaśnia „Zupa na Plantach”.

Działający w „Zupie na Plantach” podkreślają, że cały czas można wesprzeć osoby w kryzysie bezdomności i proszą o pomoc w przygotowywaniu paczek, które co jakiś czas w małych zespołach wolontariackich zawożone są w tzw. „miejsca niemieszkalne - pustostany, działki, altany”, gdzie przebywa około 200 osób.

Oszacowano, że koszt jednej paczki to około 45 zł, a więc tygodniowy koszt ich przygotowania sięga 9,5 tys. zł. Krakowska inicjatywa prosi o wsparcie, gdyż „okres potrzebnej izolacji w związku z epidemią koronawirusa się przedłuża i środki na paczki z pierwszej zrzutki zostały wykorzystane”.

„Dziękujemy za każdą złotówkę, którą nam już przekazaliście i jednocześnie z całego serca prosimy Was o dalsze wsparcie, dzięki któremu wspólnie pomożemy przetrwać okres epidemii koronawirusa osobom doświadczającym bezdomności” - podsumowano na stronie zbiórki.

„Zupę na Plantach” zainicjowali w listopadzie 2016 r. krakowscy dziennikarze Piotr Żyłka i Błażej Strzelczyk. W ramach jej działania osoby zainteresowane okazywaniem pomocy oraz osoby doświadczające bezdomności spotykają się na krakowskich Plantach, gdzie rozdawany jest przygotowany wcześniej posiłek.

Ponadto organizacja prowadzi także Magazyn Ciepła, do którego zbierane są ciepłe ubrania, czysta bielizna i środki higieniczne. Od października 2018 r. powołano do życia Fundację Zupa. Szczegółowe informacje o „Zupie na Plantach” można znaleźć na stronie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Zupa na Plantach” otrzymała wsparcie od papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.