11 lat temu przeszczepiono mu dłoń. Dzięki zabiegowi mężczyzna uratował życie swojej żony

11 lat temu przeszczepiono mu dłoń. Dzięki zabiegowi mężczyzna uratował życie swojej żony
Dzięki przeszczepowi dłoni mężczyzna uratował swoją żonę (fot. depositphotos.com / Twitter.com)
dobrewiadomosci.net.pl / tk

26 grudnia 2012 roku Mark Cahill z Wielkiej Brytanii dowiedział się, że będzie pierwszą osobą w tym kraju, która będzie miała przeszczepioną dłoń. Operacja przebiegła pomyślnie, a po ponad 10 latach mężczyzna znów spotkał się z lekarzem, którego zespół dokonał przeszczepu.

„Mark Cahill z brytyjskiego hrabstwa West Yorkshire stracił dłoń przez dnę moczanową, czyli ostre zapalenie stawów. W 2012 roku konieczna była amputacja. Wtedy jego matka usłyszała w telewizji o profesorze Simonie Kay z kliniki w Leeds, specjalizującej się w przeszczepach. Medyk tłumaczył, że zamierza wykonywać w przyszłości przeszczepy dłoni” – czytamy na portalu dobrewiadomosci.net.pl.

Idealny kandydat do przeszczepu dłoni

- Udało mi się spotkać z lekarzem, powiedział, że jestem idealnym kandydatem. Przedyskutowałem to z rodziną, uznałem, że będzie to lepsze niż to, co wtedy miałem. Jak się okazało, tak faktycznie było - powiedział w rozmowie z BBC Cahill.

26 grudnia, kiedy w Wielkiej Brytanii obchodzony jest Boxing Day, 61-latek dowiedział się, że znalazł się dawca i następnego dnia musi przybyć do kliniki. Zanim Brytyjczyk został dopuszczony do zabiegu musiał przejść szereg badań psychologicznych, które miały ustalić, czy jest gotowy do życia z przeszczepioną dłonią.

DEON.PL POLECA

Operacja pod okiem prof. Kay dobyła się 27 grudnia 2012 roku. Lekarz współpracował z chirurgami z Francji, którzy w 1998 roku jako pierwsi dokonali przeszczepu dłoni.

- Uśpili mnie, a gdy się obudziłem, miałem nową rękę. Mogłem lekko ruszać palcami, jednak profesor powiedział, żebym tego nie robił. Pomyślałem: „a więc to działa”. To niesamowite, jak szybko - wyznał Mark Cahill i dodał, że pierwsze miesiące po przeszczepie, kiedy przechodził rehabilitację, były ciężkie. - Nerwy potrzebują czasu, żeby odrosnąć, a bez nich ruch i czucie nie współgrają — powiedział 61-latek.

Dzięki nowej dłoni, uratował życie swojej żony

Z czasem sytuacja ulegała poprawie, nowa dłoń mężczyzny była coraz sprawniejsza. Cztery lata po przeszczepie dzięki zabiegowi, Cahill uratował życie swojej żony, gdy ta miała zawał serca. - Przez 19 minut była praktycznie martwa, przynajmniej przez 10 z nich utrzymywałem ją przy życiu, uciskając tą ręką jej klatkę piersiową - wspominał Brytyjczyk.

„Mark Cahill i prof. Kay przez długi czas pozostawali w kontakcie, a po 10 latach spotkali się ponownie w klinice, w której przeprowadzono operację, i zapozowali do serii wspólnych zdjęć” - czytamy na dobrewiadomosci.net.pl.

Mężczyzna powiedział, że zawsze będzie wdzięczny lekarzowi i jego zespołowi za to, czego dokonali.- Byli absolutnie fantastyczni. Teraz wszystko jest w porządku, życie jest świetne - powiedział 61-latek.

- W ciągu 10 lat przeszczep dłoni, wtedy pionierska operacja, stał się dostępną dla pacjentów usługą, a my jesteśmy jedną z dwóch najlepiej wykonujących ją klinik na świecie - powiedział prof. Kay i dodał, że wciąż brakuje dawców tej części ciała. Lekarz wyznał także, iż z dumą patrzy na zabieg sprzed ponad 10 lat.

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ
  • Czy od religii można się uzależnić?
  • Czym różni się depresja od nocy duchowej?
  • Czy w naszym postępowaniu częściej kierujemy się sumieniem, czy raczej niezdrowym poczuciem winy?
  • Czy diabeł zsyła choroby?

Jacek Prusak, jezuita, psycholog i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

11 lat temu przeszczepiono mu dłoń. Dzięki zabiegowi mężczyzna uratował życie swojej żony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.