Adam Bielecki na szczycie K2

Adam Bielecki na szczycie K2
(fot. flickr.com/ by Viajar24h.com)
PAP / ad

Adam Bielecki, jako dziesiąty polski alpinista, zdobył drugi pod względem wysokości szczyt świata K2 (8611 m). Taką informację przekazał we wtorek smsem jego partner w wyprawie Marcin Kaczkan.

Tego dnia na wierzchołek wspięła się także blisko 20-osobowa międzynarodowa grupa alpinistów i Szerpów. Jedynie pochodzący z Tychów Bielecki, a mieszkający w Krakowie absolwent psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i himalaista irański weszli na szczyt bez użycia aparatury tlenowej.

Wspinaczka odbywała się szlakiem pierwszych zdobywców (31 lipca 1954 roku Włosi Achille Compagnoni i Lino Lacedelli) - Żebrem Abruzzi od strony Pakistanu. Bielecki jest drugim Polakiem, po Wandzie Rutkiewicz (1986), który dokonał przejścia tej drogi.

"Nie znam jeszcze szczegółów ataku szczytowego. Przyznam, że jestem nieco zaskoczony, gdyż po rozmowie odbytej w poniedziałek Adam i Marcin mieli inny plan. Dotarli na wysokość 7400 m i założyli trzeci obóz. Spędzili w nim dwie ostatnie noce, a we wtorek zamierzali osiągnąć 8000 m i zejść do bazy. Zaatakowanie K2 bez tlenu wymaga bowiem szczególnie dobrej aklimatyzacji. W nocy musieli jednak skorygować plan, który przyniósł powodzenie Adamowi" - powiedział PAP kierownik projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015" Artur Hajzer.

Jak podkreślił, od roku żadnej ekspedycji nie udało się zdobyć szczytu. 23 sierpnia ostatnim był absolwent Politechniki Warszawskiej, filmowiec, 52-letni Dariusz Załuski, który wspinał się wraz z Austriaczką Gerlinde Kaltenbrunner oraz Kazachami Maksutem Zumajewem i Wasilijem Piwcowem. Wcześniej, od 2008 roku, nie powiodła się żadna próba dotarcia do najwyższego wierzchołka Karakorum.

DEON.PL POLECA

"Góra gór" uchodzi za najtrudniejszy z ośmiotysięczników. W ciągu 58 lat na szczycie stanęło niewiele ponad 300 osób, a 77 zginęło, w tym kilkoro Polaków. K2 i Annapurna (8091 m) to góry o najmniejszej liczbie wejść i największej liczbie śmiertelnych wypadków.

Hajzer przypomniał, że obecna ekspedycja jest jednym z elementów w przygotowaniach do największego wyzwania współczesnego himalaizmu, jakim jest pierwsze zimowe wejście na K2. W tym roku sukcesem zakończyła się wyprawa w Karakorum. 9 marca 28-letni Adam Bielecki i 43-letni Janusz Gołąb z Gliwic jako pierwsi alpiniści zdobyli zimą Gasherbrum I (8068 m). Obaj wspinali się bez użycia aparatury tlenowej i obaj doznali odmrożeń, które na szczęście dobrze się zagoiły.

Polacy, którzy zdobyli K2 (8611 m):

23 czerwca 1986  - Wanda Rutkiewicz
 8 lipca 1986    - Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski
 3 sierpnia 1986 - Przemysław Piasecki, Wojciech Wróż
10 lipca 1996    - Krzysztof Wielicki
14 lipca 1996    - Ryszard Pawłowski, Piotr Pustelnik
23 sierpnia 2011 - Dariusz Załuski
31 lipca 2012    - Adam Bielecki

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Adam Bielecki na szczycie K2
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.