Bardzo trudna akcja TOPR. W takich warunkach ratownicy szli po turystów (FILM)

Bardzo trudna akcja TOPR. W takich warunkach ratownicy szli po turystów (FILM)
Zimą, nawet łatwe szlaki mogą zmienić się w śmiertelne pułapki (Fot. Facebook/Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR)
facebook.com/FundacjaTOPR/dm

Ratownicy TOPR pokazali nagrania z akcji w rejonie Kopy Kondrackiej, przeprowadzonej w ostatni weekend. „W najbliższych dniach planowane jest ponowne pogorszenie pogody połączone z dużym opadem - prosimy planujcie z rozwagą swoje wycieczki i odpowiednio się do nich przygotowujcie. Zimą, nawet łatwe szlaki, mogą zmienić się w śmiertelne pułapki” - apelują.

„W piątek po godzinie 17.00 do centrali TOPR dotarło zgłoszenie od trójki turystów, którzy dotarli w rejon Kopy Kondrackiej. Turyści nie wiedzieli, gdzie dokładnie się znajdują, a także nie mieli odpowiedniego wyposażenia tj. raków, czekanów ani lawinowego ABC” - czytamy na profilu Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR.

Ratownicy ruszyli na pomoc, ale bardzo niebezpieczne warunki uniemożliwiły tego dnia dotarcie do turystów (na ratowników obsunęła się niewielka lawina). Udało się dostarczyć im dronem pakiety grzewcze i umożliwić przetrwanie nocy w górach.

W sobotę wczesnym rankiem kolejna grupa ratowników wznowiła akcję, mimo trudnych warunków pogodowych zdołano wejść na Kopę Kondracką i odnaleźć turystów. Wiał silny wiatr, sypał śnieg, widoczność ograniczały gęste chmury, obowiązywało znaczne zagrożenie lawinowe.

DEON.PL POLECA

Zarys panujących warunków zobaczyć można na poniższym filmie.

„W najbliższych dniach planowane jest ponowne pogorszenie pogody połączone z dużym opadem - prosimy planujcie z rozwagą swoje wycieczki i odpowiednio się do nich przygotowujcie. Zimą, nawet łatwe szlaki mogą zmienić się w śmiertelne pułapki” - apelują ratownicy.

facebook.com/FundacjaTOPR/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bardzo trudna akcja TOPR. W takich warunkach ratownicy szli po turystów (FILM)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.