Czy jest możliwe oglądanie snów? Znany popularyzator nauki odpowiada
Znany dziennikarz naukowy i fizyk Tomasz Rożek w materiale wideo opowiada o różnych aspektach snu. Mówi m.in. o tym, czy jest możliwe oglądanie snów u innych osób oraz o tym, dlaczego niektórzy potrzebują większej ilości snu.
- Czy można obserwować sny innych osób? Na razie nie, ale w przyszłości być może w jakimś zakresie będzie to możliwe. Naukowcy potrafią odczytywać aktywność naszego mózgu, mam tutaj na myśli fale EEG, a z ich analizy potrafią wyciągać coraz więcej wniosków. Powstają też urządzenia, które pomagają osobą na przykład niepełnosprawnym korzystać z wózka inwalidzkiego albo z komunikatora internetowego, albo z bardzo zaawansowanych protez – mówi Tomasz Rożek.
- Działanie takich interfejsów mózg-komputer polega w pewnym sensie na odczytywaniu myśli czy zamiarów. W kilku eksperymentach wykazano, że analiza fal pozwala w jakimś stopniu odtworzyć nawet obraz, jaki badany ma przed oczami. Czy to się uda ze snami? Trudno powiedzieć, ale być może kiedyś tak – dodaje naukowiec.
- Czy wszyscy potrzebują tyle samo snu? Dużo zależy tutaj od wysiłku, jaki był podejmowany w ciągu dnia. Zarówno wysiłku fizycznego jak i psychicznego. Dużo zależy też od pogody czy od samopoczucia, a także od poziomu stresu. Natomiast ostatnie badania wskazują, że może być to powiązane z genami. Osoby posiadające jedną z wersji genu ABCC9 potrzebują od kilku do kilkunastu procent snu więcej niż ci, którzy wariantu genu nie posiadają – twierdzi fizyk.
Źródło: Nauka. To Lubię / YouTube.com
Skomentuj artykuł