Czy jest możliwe oglądanie snów? Znany popularyzator nauki odpowiada

Czy jest możliwe oglądanie snów? Znany popularyzator nauki odpowiada
Fot. Nauka. To Lubię / YouTube.com
Nauka. To Lubię / YouTube.com

Znany dziennikarz naukowy i fizyk Tomasz Rożek w materiale wideo opowiada o różnych aspektach snu. Mówi m.in. o tym, czy jest możliwe oglądanie snów u innych osób oraz o tym, dlaczego niektórzy potrzebują większej ilości snu.

- Czy można obserwować sny innych osób? Na razie nie, ale w przyszłości być może w jakimś zakresie będzie to możliwe. Naukowcy potrafią odczytywać aktywność naszego mózgu, mam tutaj na myśli fale EEG, a z ich analizy potrafią wyciągać coraz więcej wniosków. Powstają też urządzenia, które pomagają osobą na przykład niepełnosprawnym korzystać z wózka inwalidzkiego albo z komunikatora internetowego, albo z bardzo zaawansowanych protez – mówi Tomasz Rożek.

- Działanie takich interfejsów mózg-komputer polega w pewnym sensie na odczytywaniu myśli czy zamiarów. W kilku eksperymentach wykazano, że analiza fal pozwala w jakimś stopniu odtworzyć nawet obraz, jaki badany ma przed oczami. Czy to się uda ze snami? Trudno powiedzieć, ale być może kiedyś tak – dodaje naukowiec.

- Czy wszyscy potrzebują tyle samo snu? Dużo zależy tutaj od wysiłku, jaki był podejmowany w ciągu dnia. Zarówno wysiłku fizycznego jak i psychicznego. Dużo zależy też od pogody czy od samopoczucia, a także od poziomu stresu. Natomiast ostatnie badania wskazują, że może być to powiązane z genami. Osoby posiadające jedną z wersji genu ABCC9 potrzebują od kilku do kilkunastu procent snu więcej niż ci, którzy wariantu genu nie posiadają – twierdzi fizyk.

Źródło: Nauka. To Lubię / YouTube.com

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Maria Mazurek

Co kryje się w naszej głowie?

Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy jest możliwe oglądanie snów? Znany popularyzator nauki odpowiada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.