Czy ten kielich to słynny Święty Graal? Mógł go używać Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy
W hiszpańskiej katedrze w Walencji znajduje się niezwykły kielich, który według badaczy ma być autentycznym Świętym Graalem. To właśnie ten kielich miał używać Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. Korzystał z niego także Jan Paweł II i Benedykt XVI.
Naczynie znajdujące się w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny składa się z trzech części, z czego tylko czasza kielicha o średnicy 9 centymetrów pochodzi z czasów Jezusa. Kielich miał powstać między II w. przed Chrystusem, a I w. po Chrystusie i został wykonany z chalcedonu – agatu lub onyksu.
- W Izraelu w czasach Jezusa nie używano drewnianych naczyń – mówi Jorge Manuel Rodríguez Almenar, profesor Uniwersytetu w Walencji, w odpowiedź na pogłoski, że Jezus nie mógł używać tak kosztownego kielicha.
- Pito z kamiennych czarek, takich jak ta z Walencji. Bo kielich z Walencji jest czarką. Piękne uchwyty i podstawę dodano później, żeby ozdobić relikwię – dodaje prof. Jorge Manuel Rodríguez Almenar.
Skąd wziął się kielich?
Według tradycji kielich miał przywieść do Rzymu św. Piotr. Później naczynie to przechowywał papież Sykstus II. „Kiedy w 257 r. cesarz Walerian rozpoczął prześladowania chrześcijan, papież św. Sykstus II tuż przed aresztowaniem powierzył swemu diakonowi, św. Wawrzyńcowi, ostatnie zadanie: ukryć majątek Kościoła. Wawrzyniec na trzy dni przed śmiercią, 7 sierpnia 258 r., miał wysłać kielich do swoich rodziców, Orencjusza i Pacjencji, mieszkających w mieście Huesca w Hiszpanii” – podaje portal Misyjne.pl.
Kolejne konflikty zbrojne, w tym najechanie Hiszpanii przez Arabów doprowadziły do znalezienia się kielicha w Walencji. Z naukowych badań przeprowadzonych w XX i XXI w. wynika, że kielich pochodzi z czasów i miejsca, w którym żył Jezus Chrystus.
Kielich używał Jan Paweł II i Benedykt XVI
Obecnie drogocenne naczynie znajduje się w katedrze w Walencji, gdzie można oglądać go w specjalnej gablocie. Kielicha używał podczas Mszy św. papież Jan Paweł II w 1982 roku, a także papież Benedykt XVI w 2006 roku.
Źródło: misyjne.pl / tk
Skomentuj artykuł