Kościół i klasztor franciszkanów w Chęcinach

Kościół i klasztor franciszkanów w Chęcinach
Kopuła XVII-wiecznej kaplicy św. Leonarda
Plenerownia

Kościół i klasztor franciszkanów w Chęcinach został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w 1368 roku. W ciągu kolejnych stuleci kompleks był parokrotnie rozbudowywany, odbudowywany i przebudowywany. Zmieniał też swoją funkcję. W XIX wieku odebrano go franciszkanom i przeznaczono na więzienie. Potem mieścił się tutaj m.in. hotel. Zakonnicy odzyskali klasztor w 1991 roku. Skomplikowane dzieje spowodowały, że do dzisiaj zachowało się niewiele przedmiotów z dawnego wyposażenia.

Do wnętrza zbudowanego z kamienia kościoła wchodzi się przez ostrołukowy portal. W nawie głównej uwagę zwracają resztki polichromii wykonanych przez brata Anioła z Sącza po pożarze w XV w. W prezbiterium znajduje się pochodzący z tego samego okresu krucyfiks. Krużgankami można dojść do XVII-wiecznej kaplicy św. Leonarda, ufundowanej przez małżeństwo Branickich w 1642 roku. Jest ona nakryta kopułą z latarnią i ozdobiona sztukateriami.

Na klasztornym dziedzińcu stoi figura św. Antoniego, a na ścianie jednego z budynków widać pozostałości pewnej płyty. Dowiedzieć się co ona przedstawia mogą Państwo rozwiązując zadania z cyklu "Sztuka na krążkach".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół i klasztor franciszkanów w Chęcinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.