Mona Lisa i pozytywna śląska energia

Zobacz galerię
Mona Lisa i pozytywna śląska energia
Św. Anna pod Częstochową
Plenerownia

Mona Lisa i pozytywna śląska energia - zdjęcie w treści artykułuSztuka na kółkach w ubiegłych latach realizowana były w Świętokrzyskiem, Małopolsce i na Podkarpaciu. Dzięki udziałowi w programie Akademia Orange warsztaty odbyły się po raz pierwszy w województwie śląskim.

Przeprowadziliśmy je w pięciu miejscowościach. Zaczęliśmy od barokowego kościoła Trójcy św. w Koniecpolu ufundowanego przez hetmana Stanisława Koniecpolskiego, co łączy tę świątynię z… Pałacem Prezydenckim w Warszawie. We wnętrzu czekała nas kolejna ciekawostka: w nawie wisi portret hetmana sygnowany C. N., przypisywany Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Na uwagę zasługują tutaj również rokokowe zacheuszki.

Następny na trasie znalazł się warowny klasztor kanoników regularnych w Mstowie - sanktuarium, w którym kultem otacza się kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Wizerunek ten jest przykładem druków ulotnych, jakie sprzedawano niegdyś pod Jasną Górą. W kościele zachował się komplet ciekawych ołtarzy z XVIII wieku. Niestety, znajdują się w nienajlepszym stanie.

Warsztaty zrealizowaliśmy także w kościele św. Bartłomieja w Szczekocinach, gdzie spotkało nas szczególnie miłe przyjęcie ze strony księdza proboszcza. W świątyni warto zobaczyć klasycystyczny nagrobek Urszuli z Morsztynów Dembińskiej, która zleciła renowację świątyni i wzniosła w Szczekocinach wspaniały pałac, zaprojektowany przez F. Naxa.

W tej edycji Sztuki na kółkach dotarliśmy do pięknego sanktuarium Świętej Anny pod Częstochową, którym dziś opiekują się siostry dominikanki. Odkryliśmy tutaj pewne zawiłości administracyjne: mianowicie klasztor formalnie jest położony w miejscowości Aleksandrówka, a miejscowość, która od patronki sanktuarium nosi nazwę Święta Anna rozciąga się… po drugiej stronie drogi. Sam kościół zachwyca swoim barokowym i rokokowym wyposażeniem. Figurka Świętej Anny Samotrzeć pochodzi z początku XVI wieku.

Na końcu warsztaty odbyły się w kościele św. Janów: Ewangelisty i Chrzciciela w Pilicy. Ta świątynia to prawdziwa perełka: można tutaj spotkać dzieła sztuki wszystkich epok, w tym prawdziwe rarytasy jak renesansowy, dziecięcy nagrobek Kasi Pileckiej, przykład pomników z leżącą figurą zmarłego.

Przed nami ostatnie wydarzenia w ramach programu Akademia Orange: dwudniowe warsztaty zabytkoznawcze na zamku w Niedzicy, które organizujemy w dniach 30 i 31 maja w ramach Tygodnia Orange. Udział wezmą w nich uczniowie okolicznych szkół ale zapraszamy również wszystkich chętnych. Więcej szczegółów w następnej wiadomości.

Poniżej lista szkół, które wzięły udział w warsztatach w województwie śląskim:

  • Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 1 w Koniecpolu
  • Liceum Ogólnokształcace w Szczekocinach
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Szczekocinach
  • Zespół Szkół w Mstowie
  • Zespół Szkół w Przyrowie
  • Szkoła Podstawowa z Dąbrowy Zielonej
  • Szkoła Podstawowa z Olbrachcic
  • Liceum Ogólnoksztacące w Pilicy
  • Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 1 z Pilicy
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mona Lisa i pozytywna śląska energia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.